Bez kawy się nie da!

Bez kawy się nie da! Jest wiele czynników, które wpływają na to, jaka jest atmosfera w biurze i co za tym idzie, jaki jest poziom satysfakcji pracowników. Na wiele z nich, takich jak np. wysokość wynagrodzenia, czy zakres wykonywanych obowiązków trudno mieć bezpośredni wpływ.

Jednak to, o co można zadbać to wysokiej jakości i dobrze dobrana kawa do firmy. Ten napój stanowi dla większości Polaków element, bez którego nie wyobrażają sobie poranku, a także rozpoczęcia pracy. Jeżeli chcesz pokazać swoim pracownikom, że Ci na nich zależy – daj mi do picia dobrą kawę – na pewno to docenią!

Dzień bez kawy to dzień stracony

Chyba nie trudno potwierdzić prawdziwość tezy, że dzień bez kawy bardzo szybko może okazać się trudny. Jednak jeżeli spojrzymy w statystyki, to już na pewno będziemy mieli jasność, dlaczego kawa jest dla Polaków tak ważna. Jak wynika z ostatnich badań, 73 procent dorosłych obywateli naszego kraju spożywa ten wyjątkowy napój codziennie. Co więcej, niemal połowa Polaków (46 procent) nie wyobraża sobie dnia bez kilku filiżanek małej czarnej.

Częściowo na pewno wynika to z przyzwyczajenia, pewnego rodzaju porannego rytuału, częściowo wprost z właściwości napoju, który dostarcza do organizmu solidną dawkę kofeiny. Kawa do firmy to dzisiaj już standardowy element wyposażenia każdego biura. Im bardziej rośnie w Polsce kultura i waga rytuałów kawowych, tym bardziej istotne dla pracowników jest to, czy w codziennej pracy mogą posiłkować się (oczywiście za darmo!) wysokiej jakości kawą.

Właśnie dlatego ekspres do kawy stał się dzisiaj niezbędnym i podstawowym elementem wyposażenia biura. Warto dodać jedynie, że w ciągu ostatnich lat spożycie kawy w naszym kraju bardzo wzrosło, o bagatela 80%.

Inwestycje w dobrą atmosferę

Każdy szef wie, jak ważna jest dobra atmosfera w zespole. Dzisiaj coraz częściej, szczególnie w przypadku młodych pracowników, dla satysfakcji z pracy liczy się nie tylko wysokość wynagrodzenia, ale także jakościowe detale, które są symbolicznym dowodem na to, że stanowią ważną część zespołu.

Odpowiednia kawa do firmy wyraża troskę zatrudniającego o samopoczucie, komfort i wygodę pracownika. Cóż bowiem motywuje lepiej w jesienny, szary poranek, niż odrobina plotek z koleżanką z działu i filiżanka czarnej kawy? Jeżeli mamy możliwość wypicia dobrej jakości napoju wprost w naszym biurze, to nie musimy tracić czasu i pieniędzy na kupowanie go na mieście.

W kawiarni, czy to sieciowej, czy małej lokalnej, koszt zakupu kawy waha się od około 7/8 złotych do niemal 15, czy nawet 20 za napój parzony metodami alternatywnymi. Jeżeli więc kawa do firmy będzie parzona w dobrym ekspresie to taki wydatek bardzo szybko się zwróci – zarówno pod kątem finansowym, jak i w dobrej atmosferze, która na pewno zapanuje w biurze.

Rolę i wagę kawy dla funkcjonowania ludzkiego organizmu potwierdzają także badania naukowe – zdaniem ekspertów kawa najlepiej wpływa na nas, jeżeli wypije się ją pomiędzy 9:30, a 11:30. Nie bez powodu to właśnie w tych godzinach przy firmowych ekspresach tłoczy się najwięcej miłośników napoju z palonych ziaren kakaowca.

Zadbaj o jakość!

Nie ma nic gorszego, niż słabej jakości kawa. Przez lata w Polsce przyzwyczailiśmy się do picia wątpliwej zalewajki. Dzisiaj jednak oczekiwania wielu osób są zupełnie inne. Rynek kawy oferuje niezwykle szeroki wybór gatunków i rodzajów kawy, dlatego warto wybrać odpowiednią kawę do firmy Przecież kawa to dzisiaj drugi najchętniej pity napój na świecie – w rankingach ustępuje jedynie wodzie.

Dodatkowo, rynek kawy na całym świecie to także ogromny rynek handlu – swoją wartością ustępuje jedynie ropie naftowej. Warto pamiętać, że zakup kawy do firmy to z jednej strony inwestycje w odpowiednie ziarno, ale także odpowiednio dobrany sprzęt. Tutaj wybór jest niezwykle duży – poczynając od ekspresów (ciśnieniowych lub znacznie tańszych przelewowych), poprzez dobrze znane i szeroko rozpowszechnione kawiarki, aż po tzw. alternatywne metody parzenia kawy – dripy, chemexy, czy aeropressy.

Dużą popularnością cieszą się także niezwykle tanie ekspresy kapsułkowe. Jeżeli decydujemy się na zakup kawy do firmy w ziarnach, to warto zwrócić uwagę na jej podstawowe parametry – to, czy jest gorzka, czy kwaśna, z jakiej mieszanki (arabica, czy robusta) jest palona i jaka jest data palenia. Warto uzupełnić biurowy arsenał kawowy o odpowiedni młynek do kawy, jeżeli kupujemy ją w ziarnach.

Dzięki temu członkowie zespołu będą mogli cieszyć się codziennie świeżo palonym ziarnem, co poza oczywistymi walorami smakowymi pozwoli także zapewnić niezwykle przyjemny zapach w biurowej kuchni. Wbudowane młynki ma duża część ekspresów ciśnieniowych, a także niektóre ekspresy przelewowe.

Inwestycja w odpowiednią kawę do firmy na pewno jest lepszym pomysłem, niż kupowanie kolorowych gazowanych napojów, z których dzisiaj duża część osób rezygnuje z powodów zdrowotnych. Zamiast tego warto postawić na szeroki asortyment mleka do kawy – poza tradycyjnym mlekiem można kupić mleko bez laktozy, a także mleka roślinne – owsiane, czy sojowe.

 

 

angielski francuski niemiecki hiszpański

About

View all posts by