Części samochodowe – co na ich temat warto wiedzieć? Awarie samochodów przydarzają się przynajmniej raz każdemu z ich użytkowników. Niestety, bardzo często ma to miejsce w momencie, w którym auto jest najbardziej potrzebne.
Na dodatek także wtedy, gdy nie posiada się za dużo wolnych środków finansowych Zlecenie naprawy pojazdu jest koniecznością. Szczególnie dla osób, które potrzebują go do codziennego funkcjonowania. Na co powinno się zwracać uwagę szukając części samochodowych? Kupować nowe czy używane?
Części samochodowe – gdzie można je kupić?
Pojedyncze naprawy można wykonać samodzielnie. Wystarczy posiadać nieco wiedzy z zakresu motoryzacji oraz zdolności manualne. Jeżeli jest to poważniejsza j bardziej skomplikowana usterka, niezbędny będzie odpowiedni sprzęt.
Naprawa aut, szczególnie tych ze starszym rocznikiem powiązana jest z wymianą konkretnych części samochodowych. Trzeba zaznaczyć, że są one przeważnie dużo droższe niż cały koszt naprawy. A gdzie można kupić części samochodowe?
- W autoryzowanych serwisach danej marki. Należy jednak liczyć się z tym, że są to nowe i przede wszystkim oryginalne części, dlatego niestety będą bardzo drogie.
- W sklepach motoryzacyjnych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Posiadają one szeroki wybór części samochodowych. Jeżeli klient dysponuje odrobiną wolnego czasu, warto by zamówił części przez internet. Dlaczego? Ponieważ może tam liczyć na niższe ceny. A to przełoży się na mniejszy koszt naprawy samochodu.
- Na aukcjach internetowych od osób prywatnych. Trzeba mieć jednakże świadomość, że część będzie używana, a na podstawie zdjęcia ciężko określić jej stan i wartość. Używane części samochodowe są najtańsze. Chodzi oczywiście o zamienniki.
Nowe, oryginalne części samochodowe
Dużo osób decyduje się zakupić nowe, oryginalne części samochodowe. Transakcji dokonać można w autoryzowanych serwisach. Decydując się na tego rodzaju części, można mieć pewność, że posiadają one wysoką jakość. Nie trzeba się więc obawiać, że po tygodniu użytkowania, część ulegnie kolejnej awarii. Otrzymanie gwarancji jest nieodzownym elementem przy zakupie nowych, oryginalnych części samochodowych.
Najczęściej wstawiania jest na okres dwóch lat. Na taki zakup decydują się osoby, które posiadają nowe lub względnie nowe auto i mają na to pieniądze. Warto dodać, że do pojazdu np. piętnastoletniego kompletnie nie opłaca się kupować nowych, oryginalnych części samochodowych.
Części samochodowe – używane, oryginalne
Używane, a zarazem oryginalne części samochodowe są alternatywą dla tych nowych i także oryginalnych. Najczęściej oferują je osoby prywatne na aukcjach internetowych. Na tego rodzaju części, choć są oryginalne, klient nie otrzyma gwarancji. Warto pokusić się na ich zakup jeśli są zachowane w dobrym stanie. Nie tracą one wtedy na jakości.
Jeżeli kupujący nie zna się na częściach samochodowych, najlepiej by ich stan określił mechanik, któremu została zlecona naprawa auta. Części te zakupuje się do pojazdów, które mają 5 i więcej lat, w których minął okres gwarancyjny. Auta te są jeszcze względnie nowe, stąd też jak najbardziej opłaca się naprawić przy pomocy oryginalnych części.
Tańsze zamienniki
Jeśli awaria auta przytrafi się w momencie ciężkiej sytuacji finansowej, istnieje możliwość zakupu tańszych zamienników. Dostępne są w wersji nowych, jak i używanych. Są bardzo popularne poprzez znacznie niższą cenę od części oryginalnych Jednak decydując się na ich kupno, trzeba pamiętać, że muszą one spełniać określone normy jakości.
Jeśli będzie ona zbyt niska to część szybko się zużyje i auto czeka kolejna wizyta u mechanika, a właściciel pojazdu nic na tym nie zaoszczędzi. Nawet przy ograniczonym budżecie, priorytetem powinno być bezpieczeństwo. Zamienniki złej jakości mogą spowodować poważną awarię, przez co może dojść do wypadku. Dlatego lepiej nie wybierać najtańszych opcji, bo mogą się one okazać bardzo niebezpieczne.
Które części samochodowe najczęściej podlegają wymianie?
Okresowa wymiana części należy do naturalnych rzeczy w funkcjonowaniu każdego samochodu. Do najczęściej wymienianych zaliczyć można:
- Elementy układu hamulcowego. Mowa tu o klockach hamulcowych, narażonych na ogromne tarcie w trakcie jazdy. Ich skuteczność ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów.
- Filtry – oleju, paliwa, powietrza. Ich wymianę zaleca się co około 15 tysięcy kilometrów, czyli po roku eksploatacji.
- Olej silnikowy. Powinien być wymieniany zgodnie z zaleceniami producenta. Od jakości oleju zależy żywotność układu napędowego samochodu. Jeśli olej będzie świeży i czysty, ryzyko awarii auta będzie dużo mniejsze.
- Opony. Ze względu na stały kontakt z podłożem są najbardziej narażone na uszkodzenia.
Podsumowując
Na częściach samochodowych nie warto oszczędzać. Ich jakość przekłada się na bezpieczeństwo kierowcy i pasażera/pasażerów pojazdu. Regularna dbałość o auto, czyli coroczny jego przegląd oraz dokonywanie drobnych napraw, czy wymian np. zużytych filtrów, opon, pozwoli uniknąć poważniejszej awarii samochodu. A tym samym właściciel samochodu zaoszczędzi pieniądze.