Dlaczego Polacy boją się wizyt u stomatologa?

Dlaczego Polacy boją się wizyt u stomatologa? Stan uzębienia Polaków pozostawia wiele do życzenia. Spora grupa odwiedza dentystę regularnie, dba również o prawidłowy zgryz u ortodonty. Niestety wciąż większa część społeczeństwa odwiedza stomatologa tylko w przypadku ogromnego bólu i stanów zapalnych, z którymi nie mogą sobie poradzić ogólnodostępne leki.

Wielu 30- 40- latkom brakuje po kilka zębów zarówno z przodu jak i z tyłu. Skąd bierze się taka niechęć do wizyt w gabinecie dentystycznym?

Strach przed dentystą

Najczęstszą odpowiedzią na pytanie o powody unikania stomatologa usłyszymy, że jest to strach. Skąd się to bierze, skoro wizyta nic nie boli? Przede wszystkim z naszych wspomnień. Wiele osób ma w pamięci nieprzyjemne obrazy z wizyt u dentysty. Borowaniu zęba towarzyszył ogromny huk i ból, mimo znieczulenia.

Do tego gabinetu nie wyglądały zbyt przyjaźnie i kojarzyły się z brzydkim zapachem. Zęby też często były źle zrobione, a srebrne amalgamaty nie poprawiały naszego wyglądu. Jeśli jeszcze dodamy do tego nieprzyjemnego dentystę to mamy wręcz gotowy przepis na fobię.

Dzisiejszy obraz stomatologa jest zupełnie inny. Są to mili, uśmiechnięci ludzie, którzy dbają o komfort swoich pacjentów. Gabinety są świetnie wyposażone a znieczulenie spokojnie zadziałałoby nawet na słonia. Ale jak mamy się przestać bać, skoro o tym nie wiemy, a w głowie mamy obrazy z dzieciństwa?  Niestety nie jest to łatwe, bo często żadne rozmowy ze znajomymi o ich pozytywnych doświadczeniach czy czytanie historii innych osób nie pomaga.

Potrzeba dużo pracy nad samym sobą, żeby przełamać się. Trzeba przede wszystkim przekonać samego siebie, że to nic strasznego. Umówić się z dentystą, który ma bardzo dobre podejście do pacjenta. Po pierwszej wizycie, kiedy zobaczymy, że wizyty wyglądają zupełnie inaczej, nasze lęki powoli zaczną znikać.

Koszty wizyt

Bardzo często słyszymy od ludzi, że nie chodzą do stomatologa bo ich na to nie stać. Najczęściej jest to tylko wymówka, która ma ukryć lęk. Bo ciężko się przyznać do strachu przed dentystą, szczególnie mężczyznom. Jeśli chodzi o same koszty to faktycznie nie jest tanio, jeśli zaniedbaliśmy zęby i np. czeka nas leczenie kanałowe. Jednak jeśli systematycznie chodzimy i mamy zwykłe ubytki to koszt zamknie się w 200 złotych.

Musimy też pamiętać, że mamy możliwość skorzystania z opieki dentystycznej na NFZ. Wiele zabiegów jest refundowanych, do niektórych trzeba dopłacić część środków, np. za  białe wypełnienie. Tu również pojawi się krytyka, że w państwowych przychodniach pracują niekompetentni lekarze, co nie jest prawdą. Oni również mają prywatne praktyki i swoje gabinety. Również sprzęty w przychodniach są coraz lepszej jakości.

Nie musimy też wszystkich zabiegów wykonywać na NFZ, jeśli mamy jakieś obawy. Ale dlaczego nie skorzystać z możliwości darmowego piaskowania, które przysługuje każdemu pacjentowi raz do roku. Wszystkim powinno zależeć na zębach, bo mamy tylko jedne. Używanie protez to nic przyjemnego, lepiej gryźć własnymi zębami. Pozostaje również kwestia estetyki- zęby i nasz uśmiech to nasza wizytówka, dlatego dbajmy o nie systematycznie.

Złe nawyki

Profilaktyka zdrowotna bardzo mocno kuleje w naszym społeczeństwie. I choć wszyscy znają hasło, że lepiej zapobiegać niż leczyć, to jednak wciąż za mało osób stosuje się do tej zasady. Powinniśmy na co dzień zapobiegać chorobom poprzez zdrową dietę, ruch i cykliczne badania. I tak samo powinna sprawa wyglądać z naszym uzębieniem. Stomatologa lepiej odwiedzać częściej i sprawdzać, czy z naszymi zębami wszystko dobrze. Przeglądy są bezpłatne, więc nic nie stoi na przeszkodzie by raz na pół roku pójść do gabinetu.

Niestety najczęściej do dentysty chodzimy wtedy, gdy nas bardzo boli a leki przeciwbólowe przestają działać. Takie postępowanie może skutkować poważnymi problemami i stanami zapalnymi wpływającymi na cały nasz organizm. Często też długoletnie zaniedbania skutkują utratą zęba bądź ogromnymi kosztami leczenia. Chyba nie warto fundować sobie dodatkowych stresów i niepotrzebnych wydatków.

Idealny dentysta

Dla każdego będzie to oznaczać coś zupełnie innego, ale tacy naprawdę istnieją i warto poszukać odpowiedniego dla siebie stomatologa. Jeśli boimy się wizyt to poszukajmy kogoś, kto ma dobre podejście do pacjenta i będzie umiał opanować nasze lęki. Od razu na pierwszej wizycie warto powiedzieć o swoich obawach, które dentysta rozwieje. Jeśli boimy się bólu lekarz opowie nam o dostępnych znieczuleniach, które sprawiają że nic nie poczujemy. Nieprzyjemny dźwięk wiertła można wygłuszyć muzyką.

Sposobów na poradzenie sobie z lękami jest naprawdę wiele. Możemy poczytać o tym w Internecie lub zapytać swojego stomatologa. Pamiętajmy też,  że wiele osób boi się tak jak my, stąd dentyści posiadają wiele sprawdzonych sposobów, dzięki którym poczujemy się komfortowo.

Wizyta w gabinecie jest koniecznością, potrzebujemy zdrowych zębów więc nie odkładajmy ich leczenia. I tak kiedyś przyjdzie na to czas, a lepiej iść do dentysty wtedy, gdy nas nie boli. Będziemy mniej nerwowi i łatwiej zniesiemy wizytę.

angielski francuski niemiecki hiszpański

About

View all posts by