Dlaczego warto wybrać chiptuning?

Dlaczego warto wybrać chiptuning? Chiptuning jest procesem, w którym elektroniczna jednostka sterująca jest przeprogramowywana. Dzięki temu silnik pracuje w ramach różnych parametrów. Układ ECU znajduje się w układzie wtryskowym i reguluje ilość powietrza i mieszanki paliwa.

Kiedy przeprogramowujemy, możemy ustalić, co chcemy osiągnąć, dzięki tej mieszaninie. Koszt jest uzależniony od tego, co zamierzamy zrobić.

Strojenie silnika jest kluczową częścią systemów elektrycznych i komputerowych naszego samochodu. Ten układ steruje szeregiem różnych systemów, regulując i zapewniając ciągłe zasilanie.

Kontrola systemów

W zależności od typu samochodu i roku produkcji, ECU może kontrolować wiele różnych systemów. Należą do nich system automatycznej skrzyni biegów, system stabilizacji pojazdu, wtrysk paliwa, systemy wspomagania zaworów, układy czasowe i  zapłonu i system zarządzania prędkością. Całość ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania naszego pojazdu. Chip reaguje na bodźce z pojazdu, aby zwiększyć ciśnienie na zaworach i układach wtrysku paliwa. W ten sposób reguluje prędkość maksymalną i przyspieszenia pojazdu.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o chiptuningu?

ECU w naszym samochodzie znajduje się zwykle w panelu kontrolnym deski rozdzielczej. Jest dostępny przez port diagnostyczny. W większości przypadków najlepiej pozostawić obsługę chipa specjalistom. Ingerencja w działające systemy poprzez przypadkowe dostosowanie niektórych ustawień układu lub przez manipulowanie, nie posiadając odpowiedniej wiedzy, może powodować problemy z samochodem. Niektóre z tych uszkodzeń można jeszcze naprawić, innych nie.

Strojenie silnika

Zmiany w strojeniu ECU mają potencjalnie negatywny wpływ na niezawodność. Mapy z mniejszymi ilościami paliwa oznaczają większą moc, ale są znacznie bardziej podatne na zły zbiornik gazu lub wyższe temperatury powietrza. Nieprawidłowe ustawienie może spowodować natychmiastowe i poważne uszkodzenie silnika.

Przyspieszenie może oznaczać większą moc, ale także większe ryzyko na potencjalną detonację. W przypadku wystąpienia tej detonacji, czujnik spalania stukowego może nie chronić wystarczająco silnika. W przypadku większego przyspieszenia, silnik może osiągać większą prędkość obrotową. Jednak wiąże się to z wyższymi poziomami zużycia i znacznie wi  unieważnia gwarancję na układ napędowy samochodu.

Profesjonalna instalacja

Jeśli zwykły mechanik będzie samodzielnie chciał zainstalować nowy układ ECU, mogą potencjalnie wystąpić pewne problemy. Nieprawidłowe zainstalowanie chipa może prowadzić do poważnych uszkodzeń silnika, a w konsekwencji do kosztownych napraw. Profesjonalna instalacja może kosztować około 3 tysięcy złotych, w zależności od rodzaju samochodu.

Oszczędności

Oczywiście musimy się liczyć z kosztami, związanymi z instalacją ECU i dostrojeniem silnika do optymalnej wydajności, w końcu jednak zaczniemy dostrzegać ogromne oszczędności. Zaoszczędzimy dużo paliwa i silnik będzie pracował płynniej.

Lepsza wydajność

Przeprogramowywanie w układzie wtryskowym zapewnia lepszą wydajność. Oznacza to jednak konieczność wymiany innych części. Świece zapłonowe, rozdzielacze, przewody, zawory i inne części działają lepiej, dzięki chiptuningowi. Powinniśmy je jednak wymienić, jeśli chcemy uzyskać pełne korzyści.

Szybkie poprawienie wydajności

Najszybszym i najłatwiejszym sposobem zwiększenia wydajności silnika, sterowanego komputerowego, jest zainstalowanie ECU. Proces ten jest znany również jako „rozdrabnianie komputera” i polega na wprowadzaniu wielu zmiennych, związanych z wydajnością. Do takich zmiennych możemy zaliczyć m.in. temperaturę iskry i czas trwania, szerokość impulsu wtryskiwacza, ciśnienie w szynie paliwowej i czas zapłonu. W silnikach z turbodoładowaniem i doładowaniem, można również zwiększyć ciśnienie doładowania. Można też zwiększyć liczbę koni mechanicznych od 30-50 koni, a w niektórych przypadkach do 150. Chiptuning poprawia też kontrolę pojazdu. Niektóre parametry silnika pozwalają dostroić osiągi pojazdu, zgodnie z potrzebami kierowcy i danymi wejściowymi.

Dobry producent myjni zapewni Ci sprawną budowę myjni samochodowej.

Zestaw strojenia samochodu

Jest zwykle wyspecjalizowany i skierowany do jednego konkretnego obszaru działania. Istnieją pewne zestawy, które mogą zawierać ulepszenia, poprawiające wydajność kilku obszarów. Nie ma jednak jednego rodzaju zestawu, który jest uniwersalny. Strojenie ogranicza się do osiągnięcia pewnego poziomu osiągów wyścigowych, mimo, że większość zmodernizowanych samochodów nigdy nie zobaczy toru wyścigowego. Tuning samochodowy obejmuje takie obszary jak audio, wnętrze, nadwozie i wszystkie układy silnika i zawieszenia. Można w ten sposób poprawić układ wlewu paliwa, wlotu powietrza, zapłonowy, ponieważ wszystkie są od siebie zależne.

Jak sprawdzić, czy uaktualnienie chipa ECU jest wadliwe?

Czasami potrzebna może być aktualizacja oprogramowania producenta. Może to spowodować, że chip zostanie nadpisany, w takim przypadku może być konieczne ponowne jego zapisanie. Zazwyczaj firma, która dokonała uaktualnienia pojazdu, przepisuje.

Mogą nawet zrobić bezpłatnie. Jeśli jest to możliwe, poprośmy o aktualizację, aby spełniała najnowsze, zaktualizowane specyfikacje producentów. Jeśli części samochodu nie będą działały prawidłowo, silnik może wymagać diagnostycznej kontroli.

angielski francuski niemiecki hiszpański

About

View all posts by