Garaż na medal – jak wybrać funkcjonalną bramę?

bramy-garażowe

Garaż na medal – jak wybrać funkcjonalną bramę? Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów bram garażowych. Różnią się one sposobem otwierania, napędem, termoizolacyjnością, posiadaniem zabezpieczeń antywłamaniowych, a także wyglądem oraz komfortem użytkowania. Jak nie pogubić się w tym gąszczu ofert i możliwości?

Przede wszystkim należy na spokojnie rozważyć nasze potrzeby oraz uwzględnić środki. Nasz wybór bramy garażowej będzie zależał w dużej mierze od tego, jaką dysponujemy przestrzenią, jak zbudowany jest sam garaż, a także ile pieniędzy możemy przeznaczyć na zakup bramy garażowej.

W poniższym poradniku przedstawimy najważniejsze rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie bramy garażowej. Warto dobrze przemyśleć tę kwestię, gdyż brama garażowa nie tylko jest dużym wydatkiem, ale także wszelkie usterki są bardzo kosztowne. Często bramy garażowe posiadają także napęd, którego zepsucie może być trudne do samodzielnego usunięcia. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradami.

Brama garażowa segmentowa  i uchylna

bramy-garażowe
Brama garażowa

Najpopularniejszym rodzajem bramy garażowej jest brama garażowa segmentowa. Jest to najbardziej praktyczny rodzaj bramy, ponieważ zajmuje najmniej miejsca. Nie wymaga także dodatkowego długiego podjazdu, ponieważ w tym rodzaju bramu drzwi całkowicie chowają się do środka garażu.

Drzwi w tego typu bramie są zbudowane z kilku segmentów, zazwyczaj od trzech do sześciu. W bramie segmentowej typu górnego, drzwi poruszają się po prowadnicach zamontowanych po obu stronach wjazdu do garażu. Istnieje także wersja bramy segmentowej boczna, która jest przeznaczona do garaży niższych, ale za to szerszych. Taka brama, dzięki temu, że zajmuje mało miejsca, bardzo dobrze sprawdzi się na przykład w mieście, gdzie wjazd do garażu znajduje się tuż przy ulicy.

Kolejnym popularnym rodzajem bramy garażowej jest brama garażowa uchylna. Jak sama nazwa wskazuje, w tym rodzaju bramy drzwi garażowe uchylają się, a więc będzie wymagała ona więcej przestrzeni, niż brama segmentowa. Przeznaczona jest ona do garaży, które dysponują podjazdem. Jej największą zaletą jest prosta konstrukcja, co zwiększa jej niezawodność oraz sprawia, że jest stosunkowo mniej podatna na usterki.

Zobacz również:

Inne rodzaje bram garażowych

Oprócz wymienionych wyżej bramy garażowe Szczecin  segmentowych oraz uchylnych, istnieją jeszcze inne rodzaje bram garażowych. Jedną z takich bram jest brama rozwierana, która jest tradycyjnym modelem bramy garażowej. W tego typu bramie garażowej drzwi otwierają się na zewnątrz. Mogą być to drzwi o jednym lub dwóch skrzydłach.

Niezależnie jednak od ilości skrzydeł, tego typu brama wymaga odpowiednio długiego podjazdu. Aby możliwe było otworzenie drzwi bramy rozwieranej, podjazd musi być też płaski. Jest to więc brama wygoda, również o prostej konstrukcji, ale niestety nie sprawdzi się w przypadku każdego garażu. Warto też zwrócić uwagę na bramę garażową rolowaną, której konstrukcja odpowiada konstrukcji żaluzji okiennych.

Drzwi są zbudowane z wielu wąskich segmentów, które nawijają się na oś zamocowaną nad wjazdem do garażu. Tak jak brama segmentowa, brama rolowana zajmuje stosunkowo mało miejsca i nie wymaga podjazdu. Należy jednak pamiętać o tym, aby uwzględnić dodatkową przestrzeń na kasetę, do której zwijana będzie roleta przy otwieraniu drzwi.

Termoizolacyjność i bezpieczeństwo

Wybierając bramę garażową należy też zwrócić uwagę na dodatkowe parametry, takie jak termoizolacyjność i bezpieczeństwo. Cena bramy garażowej podana producenta nie zawsze zawiera ta elementy, a również są one kosztowne, nierzadko podwajając nawet cenę całej bramy.

Bramy garażowe mogą być wyposażone w wiele dodatkowych funkcji. Są to na przykład fotokomórka i układy bezpieczeństwa, które mają na celu zatrzymanie drzwi garażowych w przypadku, gdy natrafiłyby na przeszkodę, albo aby nie uderzyły kogoś, kto znajduje się w pobliżu.

Drzwi garażowe mogą też zostać wyposażone w układ łagodnego zamykania, aby na ostatnim etapie zamykania nie uderzały gwałtownie w posadzkę. W przypadku gdy dysponujemy ocieplanym garażem, należy też zwrócić uwagę na termoizolacyjność bramy garażowej. Tego rodzaju bramy są dodatkowo obudowane oraz uszczelnione przy zastosowaniu odpowiednich materiałów.

Napęd do bramy garażowej

W bramach garażowych coraz częściej stosuje się napęd do bramy garażowej , który pozwala na jej otwieranie i zamykanie w sposób zautomatyzowany. Jest to rozwiązanie bardzo komfortowe, ponieważ aby otworzyć bramę garażową z napędem nie trzeba wysiadać z samochodu. Sterowanie bramą odbywa się przy pomocy pilota. Istnieją także alternatywne rozwiązania, takie jak brama garażowa otwierana na kod czy nawet wyposażona w czytnik linii papilarnych.

Tego typu brama garażowa jest też lepiej chroniona przed włamaniem. Wybór automatyki do bramy garażowej najlepiej jest zlecić fachowcowi, ponieważ odpowiedni dobór napędu wymaga uwzględnienia wielu czynników. Rodzaj napędu będzie się różnił w zależności od, między innymi, ciężaru bramy, jej wielkości, konstrukcji, a także tego jak często będziemy bramę otwierać i zamykać.

angielski francuski niemiecki hiszpański

About

View all posts by