Glazura – piękna i funkcjonalna

Glazura – piękna i funkcjonalna: Wybierasz kafle do łazienki lub przedpokoju? Przygotuj się na niezły dylemat – feeria barw i faktur niejednego już doprowadziła do oczopląsu. Jeśli chcesz wyjść z tego starcia obronną ręką, najpierw dobrze określ swoje potrzeby i preferencje.

Każdy, kto kiedykolwiek robił remont lub budował dom, prędzej czy później musiał odpowiedzieć sobie na pytanie, jakim materiałem wykończyć podłogę. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że możliwości, szczególnie w dzisiejszych czasach, jest mnóstwo. Ktoś, kto zawodowo nie zajmuje się urządzaniem wnętrz, będzie miał spory dylemat, próbując wybrać pomiędzy drewnem, ceramiką czy posadzkami winylowymi. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, jednak szczególnie dużą popularnością cieszą się płytki ceramiczne . Lista ich zalet jest długa – są łatwe w czyszczeniu, stosunkowo tanie, a ilość kolorów i faktur właściwie nie ma końca.

Kafelki – gdzie zastosować

Płytki ceramiczne, ze względu na swoją wodoodporność, szczególnie dobrze sprawdzają się w miejscach bardzo narażonych na niekorzystne działanie wilgoci. W łazience, która jest właśnie takim pomieszczeniem, raczej nie użyjemy drewna, które w takich warunkach bardzo szybko by się zniszczyło. O wiele bardziej funkcjonalne w tym wypadku będą kafle, które łatwo wysuszyć i które nie przyjmują wilgoci.

Z tego samego powodu najczęściej wybieramy glazurę, urządzając taras lub balkon. Miejsca te narażone na działanie rozmaitych warunków atmosferycznych, w tym deszczu czy śniegu, wymagają specjalnego potraktowania, a płytki świetnie spełniają te wymagania.

Kuchnia natomiast to miejsce, które generuje na podłodze dużo bałaganu szczególnie w strefie roboczej. Tu również najlepiej sprawdzą się płytki ceramiczne, które niezwykle łatwo utrzymać w czystości. Z blatu, podczas gotowania, spadają nam na podłogę odpadki, resztki jedzenia, obierki. Nawet najbardziej uważnej osobie zdarza się coś wylać. Pół biedy, jeśli to tylko woda po gotowaniu ziemniaków, gorzej, gdy na podłodze przez przypadek znajdzie się tłusty sos czy czerwone wino.

Wiadomo, że łatwiej jest usunąć wszelkie plamy z płytek ceramicznych niż z paneli czy parkietu – to jedna z podstawowych zalet glazury. Dlatego też w kuchni stosujemy ją nie tylko na podłodze, ale również nad blatem oraz w okolicy kuchenki elektrycznej – czyli miejscach najbardziej narażonych na zaplamienie podczas przygotowywania posiłków.

Innym miejscem silnie narażonym na zabrudzenia jest przedpokój – to tu wchodzimy prosto z dworu, wnosząc na butach niejednokrotnie piasek czy błoto. Dlatego nie sprawdzi się tu wykładzina czy dywan. Drewniana podłoga też nastręczać nam będzie trudności podczas sprzątania. Natomiast idealnie w tej przestrzeni odnajdą się kafelki, które szybko wyschną po przetarciu mopem, pozostawiając powierzchnię nienagannie czystą.

A co z zastosowaniem płytek ceramicznych w salonie? Są zwolennicy i przeciwnicy tego rozwiązania. Dla jednych ta przestrzeń, będąca miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi, wymaga odpowiedniej atmosfery i przytulności, której nie zapewniają zimne w wyglądzie kafelki. Pamiętajmy jednak, że w tym wypadku wyjściem z sytuacji może być położenie na podłodze dywanu czy chodnika, który sprawi, że pod stopami będzie ciepło i przyjemnie.

Gresowe czy ceramiczne?

Miejsce zastosowania płytek w pewien sposób narzuca nam również materiał, z którego wykonana będzie nasza glazura. Na zewnątrz, czyli na balkony, podjazdy i tarasy wybieramy gres, który jest bardzo wytrzymały i mrozoodporny. Różni się on również od płytek ceramicznych procesem wytwarzania oraz surowcami użytymi do jego produkcji. Gres jest mniej podatny na zarysowania i bardziej plamoodporny, a jego twardość pozwala na uzyskanie płyt wielkoformatowych.

Do wyboru, do koloru

To, co sprawia, że bardzo często decydujemy się na wykończenie podłogi czy ścian płytkami ceramicznymi jest nieskończona wręcz paleta barw, faktur i wielkości. Począwszy od małej mozaiki, którą kupujemy w postaci specjalnych plastrów (ułatwia to nakładanie), przez najbardziej popularną glazurę średniej wielkości, aż po olbrzymie płyty gresowe, które sprawdzą się szczególnie w pomieszczeniach o dużej powierzchni.

Glazura świetnie imituje również rozmaite materiały – jeśli upieramy się, by w łazience zastosować drewno, ale zdajemy sobie sprawę z mankamentów tego rozwiązania, świetnym wyjściem będzie użycie płytek ceramicznych, które wizualnie wyglądają jak deska. Tu dodatkowo także wybrać możemy rodzaj drewna, który dana glazura ma naśladować. Efekt jest zdumiewający i tylko wprawne oko dostrzeże, że do czynienia mamy z ceramiką.

Ostatnio szczególnie modne stają się płytki przestrzenne, których zadaniem jest stworzenie we wnętrzu efektu 3D. Świetnie sprawdzą się jako element większej całości, tworząc tak zwane dekory. Mogą też wydzielać w pomieszczeniu różne strefy – na przykład w łazience użyć ich można w kabinie prysznicowej. Tu także każdy znajdzie coś dla siebie – pikowania, fale, motywy geometryczne – opcji jest mnóstwo.

Płytki ceramiczne  niezmiennie wiodą prym wśród materiałów wykończenia wnętrz. Powodów ku temu jest wiele, a niesłabnące zainteresowanie nimi sprawia, że wciąż przybywa wzorów, kolorów oraz propozycji ich zastosowania. Jeśli tylko będziemy kierowali się odpowiednimi zasadami podczas ich wyboru, będą nam dobrze służyć i cieszyć oko przez długie lata.

angielski francuski niemiecki hiszpański

About

View all posts by