Ile kosztuje ozonowanie pokoju?

ile kosztuje ozonowanie pokoju

Ile kosztuje ozonowanie pokoju? Ozonowanie pomieszczeń stało się w ostatnim czasie bardzo popularne i modne. Nic w tym dziwnego zatem, że wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytanie, czym właściwie ozonowanie jest i ile kosztuje? Warto dowiedzieć się, na czym polega metoda i jakie korzyści przynosi. To naturalne metoda oczyszczania powietrza za pomocą utleniacza. Jest nim ozon, który powstaje w specjalnym urządzeniu. Technologia jest bardzo prosta i nie zajmuje wiele czasu.

Z pewnością jest jednak bardzo efektywna. Aby uniknąć groźnych powikłań, nie należy przebywać w pomieszczeniu, w którym działa generator. Z tych samych powodów należy stamtąd usunąć zwierzęta oraz rośliny. Na koniec należy szczelnie zabezpieczyć wszystkie otwory, a także okna i drzwi.

Dlaczego rośnie zainteresowanie ozonowaniem pomieszczeń?

O ozonowaniu nikt jeszcze nie słyszał do niedawna, choć istnienie ozonu i jego właściwości jest specjalistom dobrze znane. Wzrost zainteresowania wynika z dużej skuteczności metody. Przede wszystkim w zwalczaniu nieprzyjemnych zapachów, bakterii, wirusów, pleśni czy stęchlizny. Co więcej, można tę metodę przeprowadzić w warunkach domowych, jak i wynająć profesjonalną firmę.

Niezależnie od wybranej opcji, należy zadbać o środki ochrony osobistej, ponieważ niewłaściwe obchodzenie się z gazem może mieć poważne konsekwencje. Gaz działa nie tylko na toksyczne związki, ale również na organizmy żywe. Kolejną zaletą rozwiązania jest jego neutralny wpływ na środowisko.

Ozon pobierany jest z powietrza, a po zakończeniu procedury zamienia się ponownie w cząsteczki tlenu. W ten sposób nie pozostawia po sobie żadnych trujących odpadów. To innowacyjna technologia w porównaniu do szkodliwego chlorowania używanego również w celach dezynfekcji.

Czy w związku z tym, że metoda jest tak bardzo skuteczna, jest droższa niż inne dostępne na rynku opcje? Ile kosztuje ozonowanie pokoju, a ile ozonowanie biura?

Ile kosztuje ozonowanie pomieszczenia?

W porównani do innych metod oczyszczania specjaliści zaważają, że ozonowanie jest stosunkowo tanie. Cena jest jednak uzależniona od kilku czynników. Jakich? Po pierwsze oferty konkretnej firmy, a także wielkości miasta, w którym jest zlokalizowana. Po drugie znaczenie ma powierzchnia pokoju i cel, jakiemu ona służy. To z kolei przekłada się na czas trwania procedury.

Najczęściej firmy oferują usługę za koszt pracy. W związku z tym ozonowanie mieszkania o powierzchni 40 m2 może kosztować od 90 do 200 złotych. Długość trwania procedury może wynosić od 1,5 do 2 godzin. Firmy posiadają indywidualne cenniki, dlatego przed skorzystaniem z usługi, warto zapytać o zakres cen. Tańszym rozwiązaniem jest zakup własnego ozonatora, którym można wykonywać dezynfekcję na swoje potrzeby.

W takiej sytuacji należy się jednak dokładnie stosować do zaleceń producenta. Ceny generatorów są bardzo różne. Najtańsze kosztują około 200 złotych. Są jednak zwykle mniejsze i mniej  wydajne. Z kolei droższe kosztują od 300 do 600 złotych i można je określić ozonatorami domowymi.

Bardziej zaawansowane technologicznie sprzęty to koszt rzędu od 1800 do 17 800 złotych. W takiej sytuacji można rozważyć, czy opłacalny jest wynajem firmy czy zakup własnego urządzenia.

Dlaczego ozonowanie jest jedną z lepszych metod dezynfekcji pomieszczeń?

Za skuteczność ozonowania odpowiada ozon, czyli aktywny tlen, który niszczy bakterie efektywniej niż promienie ultrafioletowe i chlor. Ozonatory charakteryzują się specyficznym działaniem. Po pierwsze cząsteczki ozonu mają zdolność wnikania w najmniejsze szczeliny i zakamarki. W ten sposób wykonują zarówno dezynfekcję powietrza, jak i przedmiotów czy powierzchni.

Zaletą ozonu jest możliwość utleniania błony, białka i RNA wirusów bez produkowania toksycznych produktów ubocznych. Po zakończeniu pracy generatora ozon rozpada się na tlen.  Dzięki temu można skutecznie zminimalizować objawy reakcji alergicznych oraz poprawić ogólne samopoczucie użytkowników budynku.

Ponadto ozonowanie poprawia samopoczucie osób cierpiących na choroby układu oddechowego, a także odczuwających problemy z ciśnieniem krwi. Ozonowane powietrze niweluje również objawy zmęczenia.

Jakie znaczenie ma ozonowania powietrza w pomieszczeniach domowych?

Ozonowanie powoduje przede wszystkim zabijanie mikroorganizmów. Proces ten postępuje znacznie szybciej niż w przypadku działań chemicznych. Ponadto ozon nie pozostawia po sobie toksycznych produktów ubocznych, ponieważ w całości przekształca się w tlen. Ozonowanie ma dowiedziony wpływ na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Poza tym pomaga skutecznie utrzymać czystość w pomieszczeniach. Dzięki temu można się pozbyć wielu uciążliwych problemów, których nie można usunąć innymi metodami. W porównaniu do pozostałych jest również metodą korzystną finansowo. Za niewielki pokój można zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych, usuwając wiele problemów jednocześnie. Co więcej, ozonowanie pozostawia w nim przyjemny, świeży zapach, który trudno uzyskać innymi metodami. W takich przypadkach cena ma zawsze drugorzędne znaczenie.

angielski francuski niemiecki hiszpański

About

View all posts by