Izolacja dachu pianką PUR – pianka poliuretanowa posiada ciekawe właściwości użytkowe, zwiększające zainteresowanie tą technologią izolacji dachu. Taka praca powinna być wykonywana wyłącznie przez profesjonalny zespół dysponujący odpowiednim sprzętem i doświadczeniem. Ze względu na swoją strukturę, pianka PUR do izolacji dachów dzieli się na dwa rodzaje.
Pianka zamkniętokomórkowa polecana jest głównie do izolacji termicznej w warsztatach przemysłowych, magazynach, spiżarniach spożywczych, chłodniach itp. Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa ma mniejszą gęstość i wyższą przewodność cieplną (gorsza izolacyjność termiczna), ale ma jedną ważną zaletę – oddychalność (oddycha). Pianka otwartokomórkowa znacznie poprawia izolację akustyczną. Służy do izolacji dachów, poddaszy, stropów i ścian w budynkach mieszkalnych.
Dlaczego do izolacji dachu stosować piankę PUR?
Izolacja dachu to proces automatycznego przekształcania poddasza z niemieszkalnego w mieszkalny. Jednocześnie wielkość mieszkania wzrosła o prawie całe piętro, co jest wzrostem nie do przecenienia. Izolacja dachu mansardowego pomoże bez wysiłku stworzyć kolejną przestrzeń życiową. Warto wspomnieć o innych dobrych powodach docieplenia dachu – na przykład usuwanie ogrzewania zimą, zapobieganie mrozowi, tworzeniu się sopli lodu i zapobieganie opadaniu śniegu na dach w ciepłe dni. Dlatego ten program jest niezbędny i użyteczny. Wśród zalet pianki poliuretanowej, które odróżniają ją od innych pianek izolacyjnych, warto podkreślić jej wysoką wytrzymałość podczas utwardzania.
Zalety izolacji dachu z pianki poliuretanowej
Izolacja dachu pianką poliuretanową https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/ nie ma żadnego wpływu na zdrowie człowieka. Produkt jest bezpieczny, ponieważ nie wytwarza substancji toksycznych. Pianka PUR umożliwia szybką izolację dachu lub ściany (w ciągu jednego dnia). Natryskowa pianka poliuretanowa jest szczególnie powszechnie stosowana w starszych budynkach. Dzięki swoim właściwościom nie pozwala na rozwój pleśni i grzybów, co jest szczególnie ważne w tego typu budowlach, dodatkowo pianka jest lekka i nie zajmuje dużo miejsca.
Być może dlatego stosuje się go nawet w pomieszczeniach z niskimi dachami oraz w miejscach, w których konstrukcja dachu raczej nie wytrzyma dużych obciążeń. Spray piankowy nadaje się również do nowych konstrukcji. Ponadto, w przeciwieństwie do płyt z wełny mineralnej, zastosowana pianka nie przesuwa się, dzięki czemu nie traci swoich właściwości po latach użytkowania. Dzięki zastosowaniu w izolacji dachu można znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu pomieszczeń, nawet do 50%, w zależności od budynku.
Jak wykorzystać piankę poliuretanową PUR do izolacji dachu?
Używanie pianki PUR do izolacji dachu może wydawać się dość prostym zadaniem, gdy robią to doświadczeni wykonawcy https://ocieplanie-dachow.com.pl/. Zastosowania tego materiału obejmują natryskiwanie pod ciśnieniem specjalistycznych kruszyw PUR na obszary izolacyjne. Pianka natychmiast zwiększyła się ponad stokrotnie i szybko twardnieła.
Po przygotowaniu powierzchni do izolacji (czysta, sucha) należy zamontować wieszaki, które służą do montażu płyt kartonowo-gipsowych, które będą montowane po natryśnięciu pianki poliuretanowej. Otwory okienne są również zabezpieczone folią. Działa szybko, a piankę można nakładać bezpośrednio na membranę. PUR szybko rozszerza się tworząc gęstą warstwę. Samo opryskiwanie odbywa się od dołu do góry, zaczynając od krokwi.
Izolacja dachu Podłoże izolacji dachu należy przygotować metodą natryskową. W przypadku drewna należy sprawdzić wilgotność, a przy wilgotności powyżej 60% odłożyć izolację. W takim przypadku należy go wysuszyć, np. opalarką na strychu, przed rozpoczęciem pracy. Minimalna warstwa nakładana na elementy loftu to 15 cm, standardowo to 18 cm. W przypadku braku miejsca można zastosować piankę zamkniętokomórkową, która ma podobne właściwości do pianki otwartokomórkowej, o grubości warstwy 10 cm. Ze względu na właściwości pianki poliuretanowej stosowanie membran oddychających nie jest konieczne, chociaż niektórzy producenci oferują swoim klientom stosowanie membran. Inwestorzy mogą jedynie nadzorować pracę zespołu, który zastosuje bańkę. Kluczem do dobrej izolacji dachu jest zastosowanie pianki, która szczelnie pokrywa całą pożądaną powierzchnię.
Koszt jest ważnym czynnikiem w izolacji dachu
Pianki PUR są obecnie coraz częściej stosowane w budownictwie. Klienci zawsze doceniali jego funkcje, ale to właśnie cena uniemożliwia im korzystanie z niego. Dziś, gdy materiał jest coraz lepszy, cena pianki i usług związanych z jej użytkowaniem spadają. Jednak zastosowanie pianki poliuretanowej to niemały wydatek dla inwestorów. Natomiast PUR jest zalecany do izolacji dachu. Wysoki koszt natryskowej pianki poliuretanowej to mit, 15 cm pianki poliuretanowej odpowiada około 30 cm klasycznej izolacji z wełny mineralnej.