Jak wykonać masaż?

Jak wykonać masaż?

Masaże cieszą się ogromną popularnością, bowiem gwarantują przyjemne uczucie odprężenia, a także odpoczynku. Ważny jest także nastrój, który panuje w pomieszczeniu- otoczenie zewnętrzne może wpływać na efekt końcowy całego zabiegu. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób wykonać masaż, a także na co zwrócić szczególną uwagę, aby całość zakończyła się powodzeniem. Jakie aspekty brać pod uwagę podczas wykonywania masażu? Jaka jest najlepsza pozycja do masażu? W jaki sposób wykonać skuteczny masaż relaksacyjny? Jakie techniki masażu są godne uwagi? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Jakie aspekty brać pod uwagę podczas wykonywania masażu?

Zanim przejdziemy do typowych informacji na temat masażu, warto wcześniej zainteresować się kwestią tego, jakie dodatkowe aspekty należy wziąć pod uwagę. Mogą one pośrednio wpłynąć na końcowe zadowolenie osoby masowanej. Przede wszystkim istotna jest kwestia stworzenia odpowiedniej atmosfery. W jaki sposób tego dokonać? Nie obędzie się bez przyjemnego oświetlenia, jednak światło nie może być zbyt intensywne, w przeciwnym wypadku może okazać się rozprężające. Warto skomponować ciekawą playlistę muzyczną, jednak nie powinna zawierać słów- te powodują, że stajemy się rozkojarzeni. Dość ciekawą i częstą praktyką jest rozpylanie w pomieszczeniu ładnego zapachu. Kolejna istotna kwestia to materiały. Powinniśmy wcześniej wyposażyć się w ręczniki, a także w delikatne chusteczki, za pośrednictwem których możliwe będzie wytarcie nadmiaru olejku. Masaże często wykonywane są z pomocą nawilżającego mleczka do ciała, alternatywnie stosuje się olejki eteryczne- w zależności od indywidualnych preferencji. Te drugie nieco dłużej wchłaniają się w skórę i jednocześnie są gwarancją korzyści terapeutycznych. Dodatkowo są odpowiedzialne za łagodzenie stanów zapalnych, odprężają, pobudzają krążenie krwi, a także stymulują regeneracyjne procesy. Jeśli chodzi o wcześniej wspomniane olejki eteryczne- w przypadku masażów najczęściej wykorzystuje się produkty rumiankowe, eukaliptusowe, rozmarynowe, storczykowe, a także te z drzewa sandałowego.

Zobacz koniecznie:

Jaka jest najlepsza pozycja do masażu?

Skoro wiemy już, w jaki sposób zadbać o dodatkowe aspekty, możemy skupić się na tym, jaka pozycja do masażu będzie najbardziej optymalna. Kiedy słyszymy masaż z pewnością większość osób stwierdzi, że najbardziej rozsądna jest pozycja leżąca. Okazuje się jednak, że jeżeli nie możemy pochwalić się dużym doświadczeniem i nigdy wcześniej nie wykonywaliśmy tego typu czynności, zdecydowanie bezpieczniejsza jest pozycja siedząca. Oczywiście nie należy decydować się na fotel lub krzesło z oparciem- w dużym stopniu utrudnia nam to ruchy. Specjaliści twierdzą, że masowanie osoby w pozycji leżącej jest nieco bardziej skomplikowane. Jeśli nie posiadamy żadnych umiejętności, wówczas nawet sami możemy ucierpieć na skutek kontuzji. W jakiej pozycji najlepiej jest więc wykonywać masaże? Przygotujmy krzesło z niskim oparciem lub bez niego. Niech osoba masowana lekko pochyli się do przodu. Możliwe jest dodatkowe stosowanie ręczników, aby przyjąć wygodniejszą pozycję.

W jaki sposób wykonać skuteczny masaż relaksacyjny?

Najczęstsze rejony potrzebujące zabiegów to szyja i barki. To właśnie tam koncentrowane są napięcia i przeciążenia, dlatego też zabieg powinien być wykonywany głównie w tych obszarach. Kiedy masujemy, używajmy całej dłoni. Używanie czubków palców szybko nas zmęczy. Zanim rozpoczniemy działania, warto wcześniej powiadomić drugą osobę, że zabieg rozpoczyna się. Dotyk i zimny olejek może spowodować odruchową reakcję ciała. Olejek należy nakładać w sposób równomierny- najbardziej optymalne jest wykonywanie łagodnych, jednocześnie przedłużanych ruchów. Zaczynamy od dolnych partii, przemieszczamy się w górną stronę- tak krąży krew do serca. Możliwe jest wykorzystania różnych technik, zachowujemy przy tym odpowiednią ostrożność. Kiedy ugniatamy, najlepiej jest używać kciuków. Przesuwajmy dłoń wzdłuż danego mięśnia, który jest masowany- znajomość anatomii nie jest obowiązkowa. Masaże składają się z sekwencji i rytmu- nie możemy o tym zapominać. Z reguły tego typu zabiegi kończone są delikatnym ruchem, który wykonywany jest rozdzielonymi palcami.

Jakie techniki masażu są godne uwagi?

Istnieje wiele technik masażu pleców, a ich wybór zależny jest od kilku czynników. Jednym ze sposobów jest głaskanie. Delikatne głaskanie spowoduje, że nasz organizm będzie wyciszony, natomiast energiczne pobudzi organizm. Inna technika to rozcieranie ciała ruchami kolistymi- wykonuje się co najmniej trzy kółka w jednym miejscu. Godne uwagi jest ugniatanie poprzeczne. Ruch wykonywany jest od kręgosłupa, w kierunku boku. Ugniatanie natomiast polega na ujmowaniu pomiędzy kciuk, a pozostałe palce odcinków mięśni. Powszechne jest również oklepywanie, czyli następujące po sobie sprężyste uderzenia o niewielkiej sile.

About

View all posts by