Jakie użyć materiały do stworzenia kostiumu

Jakie użyć materiały do stworzenia kostiumu

Cosplay rozumiany jest, jako rodzaj gry kostiumowej związanej z odwzorowaniem wizerunku postaci. Polega to na kopiowaniu charakterystycznych cech, w tym plastyczności i mimiki, głównie postaci z popularnych gier komputerowych, komiksów, kreskówek i japońskiej mangi. Kostium bohatera odgrywa ważną rolę w procesie transformacji. Specyfika stroju polega na tym, że jest on zazwyczaj wykonywany ręcznie i w jednym egzemplarzu. W związku z tym materiały do cosplayu muszą mieć odpowiednią specyfikę.

Jakie użyć materiały do stworzenia kostiumu cosplay?

Ważną rolę w cosplay odgrywają staranne krawiectwo, stylizacja peruki, dobry makijaż i podobieństwo do samego bohatera. Czas na stworzenie cosplayu jest absolutnie nieograniczony. Strój można uszyć w ciągu kilku dniu lub tygodni a wszystko zależy od własnego pragnienia i ustalonego terminu festiwalu lub spotkania. Każdy wygląd może być fajny, jeśli cosplayer włoży w to własną siłę i dobrze go wykona. Większość kostiumów jest tworzona ze specjalnego materiału tzw. pianki Eva, można z niej wykonać różne zbroje, broń, akcesoria.

Wybór materiałów na kostium cosplay

Dostępnych jest wiele rodzajów materiałów do tworzenia prototypów. Pomiędzy nimi:

  • Plastik PCV to niedrogi materiał do robienia cosplayów i dodatkowych elementów podkreślających wizerunek. Plastik ma dość dużą wytrzymałość. Arkusze materiału o grubości 5 mm nadają się do tworzenia zbroi cosplay. Ponadto powierzchnia pcv jest absolutnie gładka, co przyczynia się do wysokiej jakości aplikacji farby. Wadą materiału jest to, że do obróbki wymaga bardzo wysokiej temperatury, w związku, z czym materiał można wyginać tylko pod kątem prostym.
  • Materiał termoplastyczny to najpopularniejszy produkt. Aby ukształtować produkty z tego materiału, konieczne jest podgrzanie go za pomocą suszarki. Ale jest on wielokolorowy: czerwony, czarny lub po prostu przezroczysty. Są to miękkie, cienkie arkusze na bazie żywicy syntetycznej, należy do grupy tworzyw termoplastycznych. Po podgrzaniu materiał na cosplay zmienia kształt a jeśli nie podoba się wynik, całą procedurę można powtórzyć. Arkusze są podgrzewane, zwijane jak plastelina, formowane i mocowane, jako elementy dekoracyjne. W rzeczywistości nie ma w ogóle odpadów. Należy dodać, że elementy z materiału termoplastycznego są sklejane ze sobą bez dodatkowego klejenia dzięki ogrzewaniu suszarką. Schładzając się zachowuje swój kształt do następnego podgrzania. Duża, niemal nieograniczona plastyczność, lekkość i niewielka grubość produktu.

Pianka Eva to doskonały materiał do stworzenia kostiumu cosplay

Przy całej różnorodności materiałów najlepszą opcją jest tworzenie kostiumu cosplay z pianki eva. W rzeczywistości wszystkie inne materiały to tylko jej zamienniki z różnym powodzeniem. Materiał jest złożonym polimerem zawierającym etylen i octan winylu. Lekkość i taniość materiału przesądziły o jego popularności i szerokiej dystrybucji wśród cosplayerów. Niska waga pozwala na tworzenie nawet dużych elementów. Obróbka pianki eva przez cięcie do klejenia nie wymaga dużego wysiłku.

Tworzenie kostiumu cosplay z pianki eva ma następujące zalety:

  • Możliwość nadawania elementom cosplay innego kształtu i tekstury
  • Gęstość materiału pozwala na zastosowanie go w każdym rodzaju kostiumu
  • Niewielka waga jest wygodna do robienia cosplayu i jego późniejszego użycia
  • Jedna ze stron materiału jest absolutnie gładka, co jest bardzo wygodne.

Jak stworzyć cosplay z pianki eva?

Pianka eva sama w sobie jest materiałem termoplastycznym, oznacza to, że po przyjęciu kształtu w stanie nagrzanym i schłodzonym zachowuje ten kształt. Nadając wzorowi kostiumu niezbędne wygięcie, mocując krawędzie i ogrzewając suszarką, a następnie pozwalając mu ostygnąć, otrzymuje się część stroju w pożądanym kształcie. Eva jest dość łatwo przetwarzana za pomocą narzędzi tnących: nóż precyzyjny biurowy i nożyczki to wszystko, co jest potrzebne do cięcia i nakładania autentycznych zadrapań i nacięć na powierzchni materiału. Ponadto, dzięki termoformowalności, możliwe jest tworzenie wgnieceń i skutków uderzeń na zbroi, za pomocą rozgrzanych stempli do nanoszenia wzorów i tłoczenia w danym miejscu.

Tkaniny na kostiumy cospaly

filc-poliestrowy-ciemnorozowy-dark-pinkDostępne są różne tkaniny na płaszcze, sukienki, koszule cosplay. Wszystkie tkaniny mogą być z elastanem lub bez (aby tkanina była elastyczna). Elastan sprawia, że tkanina jest wygodniejsza w noszeniu. Materiał powinien być gęsty i dobrzy wyprasowany. Gruba bawełna, mieszanki bawełny, są odpowiednie dla tych cech. Na przykład gabardyna jest tkaniną o określonym splocie i jest uwielbiana przez wszystkich cosplayerów. Ten materiał jest nie tylko wykonany z poliestru, może mieć dowolny skład: to wełna i wiskoza oraz bawełna i mieszanka. Nadaje się zarówno do szycia kurtek, spodni i spódnic, oraz sukienek. Chętnie wykorzystywanym materiałem na kostium cosplay jest tafta, która ma następujące zalety: piękny wygląd, duża ilość kolorów, szeleści, dobrze utrzymuje swój kształt, jest lekka. Kolejnym materiałem jest skóra ekologiczna oraz jej ogromna różnorodność pod względem kolorów, jakości i producentów oraz cen. Velvet to piękna tkanina ale przy zakupie trzeba zwracać uwagę na gęstość. Istnieją również elastyczne aksamity, które rozciągają się we wszystkich kierunkach. Trzeba pamiętać, że aksamit jest zawsze cięty w jednym kierunku, więc należy kupić 30 procent materiału więcej.

About

View all posts by