Jeździectwo konne to rozrywka dla całej rodziny!

Jeździectwo konne to rozrywka dla całej rodziny!

Jeździectwo konne to rozrywka dla całej rodziny! Jak wygląda wasz weekend? Zastanówmy się przez chwilę. Każdy zamyka się w swoim pokoju i chociaż na chwilę chce odpocząć od codziennego zgiełku. Ludzie wtedy regenerują siły, oglądają telewizję, czytają książki, rzadziej – chodzą na spacery. Czasami zdarzy im się jakaś wyprawa do kina czy pubu, ale przy małych dzieciach ta druga opcja jest raczej niemożliwa… i prawdę mówiąc, bywają lepsze.

Oczywiście każdy spędza czas tak, jak chce. W dzisiejszych czasach nasze oczy utkwione są w monitorach, nasze mózgi zachwyciły się potęgą social media. Jest to na swój sposób piękne i przerażające jednocześnie, bo przestaliśmy uprawiać sport. I właśnie w takiej chwili trzeba sięgnąć po coś lubianego przez wszystkich i bardzo niestandardowego – jeździectwo konne.

Ale zaraz – zapyta ktoś – a jeśli ja się boję koni? Wszakże to bardzo wysokie zwierzęta, podobno narowiste. Czy nie bezpieczniej pójść do teatru albo nad rzekę? Jeśli zawsze będziemy wychodzić z założenia, że coś się nam może stać, nie wyjdziemy poza próg swojego domu. To prawda, że jeździectwo konne, jak każda inna dyscyplina sportowa wiąże się z pewnym progiem niewielkiego zagrożenia, ale im szybciej będziemy się uczyć, tym szybciej osiągniemy mistrzostwo w sztuce jeździeckiej i nie będziemy bali się już wsiadać na wierzchowca. A nawet jeśli nie zostaniemy mistrzami, to przynajmniej będziemy rewelacyjnie spędzać czas. Z rodziną, wspólnie, tak jak powinno być – a nie, że każdy siedzi u siebie i wszyscy odzywają się dopiero przy obiedzie na zasadzie „jak tam było?” „a, dobrze”.

Jeździectwo konne ma wiele zalet, o których trzeba pamiętać. Przede wszystkim opuszczamy miejskie podwoje i wędrujemy naturalną drogą do fizycznego doskonalenia się. Oddychamy świeżym powietrzem, dzięki czemu dotleniamy nasze mózgi. Ćwiczymy mięśnie ud i łydek, do tego tak, że będą one twarde jak skała. Cała rodzina może przed wyjściem do stadniny zacząć wykonywać ćwiczenia – bardzo ważna jest  kondycja psychofizyczna. Pamiętajmy o dobrej odzieży do jazdy konnej 

Dzieci musimy przekonać do tego, że koni bać się nie należy. Kiedy zobaczą nas na grzbiecie wierzchowca, same szybciej przekonają się do tego, by spróbować woltyżerki. Jeździectwo konne jest dla młodszych proste, ponieważ myślą one innymi kategoriami niż dorośli. Zwierzęta, zwłaszcza konie, mają pewną słabość do dzieci wynikającą z naturalnego atawizmu. Małe dziecko zacznie od kucyka, nieco starsze wsiądzie na młodego konia, rodzice wybiorą dorosłego wierzchowca. Kiedy już przejdą kurs jazdy, będą mogli spokojnie kłusować po całej okolicy.

Dzieciom należy wytłumaczyć, że jest to pewien rodzaj zabawy w księżniczki i rycerzy. Ich wyobraźnia działa na tyle dobrze, że sami osadzą siebie w takiej roli. W końcu, kto z nas w ich wieku nie marzył, żeby przeżywać fantastyczne przygody? Jeździectwo konne to taki wstęp do krainy wyobraźni, ponieważ można zwizualizować siebie jako kogoś innego. Zresztą, prawda jest taka, że dużo dobrego mogą pod tym względem zrobić właśnie rodzice. Mogą oni zaproponować na przykład, żeby dzieci wraz z nimi bawiły się w rodzinę królewską, która właśnie postanawia zrobić sobie wycieczkę. Jeździectwo konne jest bowiem przestrzenią nie tylko na sport, ale również na budowanie relacji międzyludzkich.

Jeździectwo konne to rozrywka dla całej rodziny!
Jeździectwo konne to rozrywka dla całej rodziny!

Musimy jednak pamiętać o najważniejszym. Niezależnie od tego jak sami do tego podejdziemy, będziemy mieć na co dzień do czynienia z żywymi, czującymi zwierzętami. Konie nie są psami czy kotami, które da się ugłaskać i przekupić czymś dobrym do jedzenia.

Trzeba nad nimi pracować, zgrać się z ich charakterem, odchodzić do nich powoli oraz spokojnie. Jeśli jeździec będzie nerwowy, koń może go nawet zrzucić. A wtedy dzieje się to, o czym mowa wcześniej, rodzice zaczynają panikować, że to nie tak miało być, wróćmy do domu i udawajmy, że nic się nie stało. Nie ma bardziej błędnego myślenia, ponieważ jedyny sposób na walkę ze strachem to stawienie mu czoła. Na konia wsiada się z powrotem, chwyta za lejce i rusza. Jeśli po upadku będziemy bali się to zrobić, poprośmy o pomoc instruktora.

Jeździectwo konne to także sposób na to, by cała rodzina miała dobre samopoczucie i była wspaniałego zdrowia. Jazda wspomaga pracę układu krążenia, wzmacnia układ oddechowy oraz immunologiczny. Stały kontakt z przyrodą sprawia też, że dużo lepiej odpowiada nasz żołądek i wątroba. Zaczynamy trawić, a nasze problemy psychiczne powoli się wygładzają. Dobrze czujemy się w odzieży jeździeckiej.

Jak znaleźć dobrą stadninę? Sposobów jest kilka, ale pomyślmy o najlepszych z nich. Pierwszym jest oczywiście zasada „jedna pani drugiej pani”, czyli wypytywanie rodziny i znajomych o to, czy nie znają jakiegoś miejsca. Druga opcja to przyjrzenie się różnego rodzaju reklamom w mieście, zaglądanie na ulotki. Być może jakaś stadnina ogłasza właśnie, że prowadzi jeździectwo konne dla początkującym. Trzecia opcja, ta najbardziej oczywista, to Internet. Dzięki sieci szybko możemy dotrzeć do informacji o podobnych miejscach znajdujących się w naszej okolicy. Dobrym sposobem będzie poczytanie również for internetowych, na których zbierają się pasjonaci jeździectwa konnego. Kto wie? Może oni będą w stanie nam doradzić, jaką opcję wybrać.

About

View all posts by