Podologia to nauka zajmująca się dbaniem o zdrowie naszych stóp. Jednakże zawód podologa nie jest jeszcze zbyt popularną profesją w kraju. Nie oznacza to, że specjaliści w dziedzinie podologii nie mają w ogóle pacjentów. Warto bowiem zaznaczyć, iż podolog nie jest lekarzem. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć zawód podologa.
Kim jest podolog?
Podolog to słowo, pochodzące z języka greckiego (,,podos” oznacza stopę, zaś logos naukę). Chociaż na świecie podologia jest szybko rozwijającą się dziedziną, w naszym kraju dopiero raczkuje.
Podologia, chociaż nie należy do zawodów medycznych, współpracuje z flebologami, diabetologa mi, chirurgami, czy dermatologami http://www.spondylus-podologia.pl/problemy-stopy/. Podolog jest zawodem ściśle związanym z kosmetologią. Aby móc zostać specjalistą w tejże dziedzinie, można ukończyć studia wyższe, albo odpowiednie kursy.
Zatem zanim wybierzemy się do właściwego specjalisty z dziedziny podologii, warto sprawdzić jego wykształcenie. Może się przecież okazać, iż trafimy na osobę po jednym kursie, albo wręcz przeciwnie na osobę, która ukończyła studia wyższe z tejże dziedziny.
Czym się zajmuje dokładnie podolog?
Jak stanowi definicja profesji podologa, osoba się nią trudniąca zajmuje się rozpoznawaniem patologicznych zmian na kończynach dolnych, jak i poszukiwaniem ich przyczyn.
Podolog dobiera odpowiedni dla konkretnego pacjenta rodzaj leczenia, zajmuje się również wykonywaniem zabiegów, mających na celu przywrócenie właściwego funkcjonowania stóp, jak i zdrowego wyglądu : usuwa zgrubienia, odciski, koryguje i szlifuje paznokcie, jak również pokazuje pacjentowi jak samodzielnie zadbać o paznokcie.
Do podologa zwykle udają się starsze osoby, u których pojawiły się problemy ze stopami, diabetycy, czy też ofiary nieudanych wizyt u kosmetyczki, albo źle wykonanego pedicure.
Podolog zajmie się takimi zagadnieniami, jak :
- nagniotki, modzele, odciski,
- grzybica paznokci,
- wrastające paznokcie (podolog może stworzyć i założyć klamry mające korygować wrastające paznokcie),
- stopa cukrzycowa,
- masaż stóp,
- profesjonalne obcinanie paznokci,
- wykonywanie opatrunków na piętach i stopach,
- dobieranie ortez,
- zmiany struktury, albo kształtu paznokcia – podolog może go zrekonstruować,
- profesjonalne udzielanie porad dotyczących profilaktyki i pielęgnacji stóp,
- masaż stóp.
Wizyta u podologa – czy jest stresująca?
Kontrolne wizyty u specjalisty z dziedziny podologii nadal należą do rzadkości. Większość z nas odwiedza podologa dopiero wówczas, kiedy zmiany w obrębie stóp są na tyle zaawansowane, iż nie da się ich wyleczyć przy użyciu środków farmaceutycznych, albo domowych sposobów. Niemniej jednak świadomość, że stopy nie są w dobrym stanie sprawia, iż nierzadko pierwsza wizyta w gabinecie podologa wywołuje stres i uczucie skrępowania. Nie jest to właściwe podejście, bowiem podolodzy posiadają duże doświadczenie, dlatego nie są im obce zarówno niewielkie, jak i bardzo poważne problemy stóp. Profesjonalista podejdzie do nas z wyrozumiałością i uśmiechem, bez względu na to z jakimi problemami do niego przyjdziemy.
Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta u podologa?
Pierwsza wizyta u podologa https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/konsultacja-podologiczna/ winna opierać się głównie na dokładnym badaniu stóp, jak i na rozmowie. Jej przebieg można określić w kilku punktach:
- przeprowadzenie rozmowy z pacjentem – specjalista podolog poprosi nas o opisanie naszego problemu, czasu jego trwania, jak i zapyta o dotychczas stosowane metody leczenia. Podolog będzie chciał się dowiedzieć także, jaki jest nasz stan zdrowia, na co jesteśmy uczuleni i czy cierpimy na jakieś choroby przewlekłe,
- badanie – opiera się ono na trzech elementach : ocenie deformacji, czy patologii, ocena stanu paznokci, jak i ocena stanu skóry. Pomimo tego, iż słowo ,,ocena” może się nam kojarzyć niezbyt pozytywnie, nie mamy się czego bać. Podolog musi bowiem zdiagnozować rodzaj choroby, aby móc dobrać odpowiednią metodę leczenia,
- przekazanie właściwych zaleceń – po przeprowadzonym badaniu, podolog opiszę nasz problem, jak i poda wszelkie zalecenia co do profilaktyki, czy też metod leczenia. Doradzi stosowanie odpowiednich preparatów, albo na przykład wkładek ortopedycznych.
Na każdym etapie konsultacji, będziemy mieć możliwość zadawania dodatkowych pytań. Podolog powinien bez problemu rozwiać wszelkie nasze wątpliwości.
Jak przygotować się do wizyty w gabinecie podologa?
Zanim odbędziemy pierwszą wizytę w gabinecie podologa, nie musimy praktycznie w ogóle się przygotować. Warto jednak zachować odpowiednie zasady higieny osobistej, tak ażeby badanie u podologa mogło przebiega w warunkach komfortowych, nie tylko dla pacjenta, ale również dla lekarza http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/diagnostyka/konsultacja-z-podologiem/. Jeśli nasza wizyta wypadnie po wyjściu z pracy, nie musimy się niczego obawiać. W większości klinik istnieje możliwość wcześniejszego odświeżenia stóp przed zabiegiem, czy konsultacją podologiczną. Dobrze będzie również zmyć ewentualny lakier z paznokci, gdyż dokonanie oceny ich stanu stanowi bardzo istotny element badania. Pamiętajmy zatem o tym, aby zmyć paznokcie przed planowaną wizytą u podologa.