Decyzja o podjęciu kredytu hipotecznego jest niezwykle trudna. Jest to kredyt, który będzie nam towarzyszył przez nawet trzydzieści lat. Kredyt hipoteczny wymusza na danej osobie czy rodzinie, ciągłe oszczędności i może przekreślić niektóre plany. Dlatego też warto poważnie się zastanowić czy rzeczywiście jest nam potrzebny.
Kredyt hipoteczny – czy go potrzebujesz?
Zakup własnego mieszkania to dla wielu osób standardowy punkt związany z zakładaniem rodziny. Niestety, w obecnych czasach jest to bardzo droga inwestycja, a dla niektórych osób wręcz niemożliwa do zrealizowania, nawet przy najlepszych ofertach kredytów hipotecznych. Warto zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście chcemy kupić mieszkanie i czy jesteśmy gotowi na poświęcenie, którego będzie ta decyzja wymagać. Rynek nieruchomości w Polsce opiera się głównie na mieszkaniach własnościowych, a w kwestiach wynajmu pozostają nieunormowany. To utrudnia znalezienie odpowiedniego mieszkania, zwłaszcza, jeśli mówimy o rodzinie z dziećmi. Nagła zmiana czynszu, podwyżki, przymus wyprowadzki czy problem z zatwierdzeniem remontu, to codzienność dla wynajmujących mieszkania. Z drugiej strony, posiadanie własnego mieszkania i kredytu na 20-30 lat ogranicza naszą wolność. Bardzo trudno jest zmienić mieszkanie, przenieść się do innego miasta, a w przypadku kredytu wziętego przez małżonków, rozstać się. Obecnie życie jest nieprzewidywalne i uzyskanie świetnej pracy na drugim końcu Polski albo za granicą, nie jest czymś niezwykłym. Dlatego też, przy wyborze mieszkania, należy zastanowić się nad tym, czy jesteśmy gotowi na taką inwestycję i czy mieszkanie, które chcemy kupić będzie dalej dla nas dobre za 10, 15 lat.
Zobacz również:
- kredyt hipoteczny w Szczecinie https://www.kredyty-hipoteczne.net.pl/kredyty-hipoteczne-szczecin/
- Kredyty hipoteczne Poznań https://www.kredyty-hipoteczne.net.pl/
Kredyt hipoteczny – uważaj na wysokość raty
Oddawanie bankowi części swoich dochodów nie wydaje się tak dużym problemem. Przyjmijmy, że jest to 20-25% miesięcznych zarobków. Na pierwszy rzut oka to niedużo. Podobne kwoty możemy przelewać na konto oszczędnościowe i pozostawić je na czarną godzinę. Jednak w przypadku oszczędności, gdy zaistnieje taka potrzeba, możemy zawsze wyjąć określoną ilość pieniędzy. W przypadku kredytu tak nie jest. Tracimy te pieniądze. Dlatego warto dostosować ratę kredytu do swoich możliwości i mieć na uwadze ekstremalne sytuacje, takie jak nagła choroba, wypadek czy utrata pracy. Przygotowanie się na takie ewentualności pozwoli nam spać spokojnie.
Kredyt hipoteczny – doradcy nie zawsze stoją po twojej stronie
Doradcy finansowi pracujący dla banku,w którym chcesz wziąć kredyt hipoteczny nie są osobami, którym powinno się całkowicie ufać. W końcu to nie kredytobiorca jest ich pracodawcą, a jest nim bank, któremu chodzi o udzielenie jak największej ilości najwyżej oprocentowanych kredytów. W ten sposób zarabia. Doradca finansowy to sprzedawca, który może udzielić dobrych porad, ale również może nakłonić do podpisania mniej korzystnej dla klienta umowy. Nie oznacza to jednak, że doradcy finansowi są oszustami. Wielu z nich udzieli klientowi porad i przygotuje różnorodne, wartościowe oferty kredytów. Warto jedynie pamiętać, aby nie decydować się pochopnie i zawsze pozostawić sobie czas do namysłu. Przed spotkaniem z doradcą należy przygotować listę pytań, aby nie pozostały żadne niedomówienia oraz poprosić o dokładną symulację procesu spłaty kredytu. Kredytobiorca powinien uważać na oferty, które są nachalnie reklamowane i gorliwie polecane przez dany bank. Z pewnością nie są to oferty, które pozwolą klientowi na uniknięcie dodatkowych opłat.
Kredyt hipoteczny – crosseling
„Crosseling” to nic innego, jak sprzedaż produktów czy usług przy okazji sprzedaży innych. Podczas rozmowy o kredycie hipotecznym w banku, doradca może nam zaproponować również dodatkową ofertę. Jeśli się na nią zgodzimy, może to nieco obniżyć nasze wydatki związane z kredytem, np. założenie dodatkowego konta, przyjęcie karty kredytowej, będzie skutkowało zmniejszeniem prowizji czy marży. Na pierwszy rzut oka może to wyglądać na dobrą ofertę, ale nie zawsze tak jest. Dodatkowe konto, które będziemy musieli utrzymać przez kilkanaście lat może okazać się dużo droższe niż zapłacenie pełnej prowizji. W przypadku takich ofert zawsze należy wszystko dokładnie przeliczyć i sprawdzić, czy wykupienie dodatkowej usługi rzeczywiście przyniesie nam korzyść czy zwyczajnie, jest to haczyk dla naiwnych klientów. Czasem skorzystanie z pełnego kredytu jest tańsze, niż skorzystanie z promocyjnej oferty.
Kredyt hipoteczny – nie ograniczaj się do jednego banku
Dla wielu osób oczywiste jest to, że skorzystają z kredytu hipotecznego w banku, z którym są związani, brali w nim inne kredyty czy zakładali lokaty. To, że od wielu lat jesteśmy klientami jednego banku nie oznacza, że otrzymamy najlepszą możliwą ofertę. Warto zapoznać się kilkoma ofertami różnych banków. Polska ma rozbudowany i konkurencyjny rynek usług bankowych. Należy to wykorzystać i zebrać jak największą ilość ofert.