Kredyt na start czy leasing?

Kredyt na start czy leasing?

Kredyt na start czy leasing? Wybieramy kredyty dla naszych firm. W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest nam prowadzić biznes bez pomocy z zewnątrz. Przedsiębiorcy często potrzebują kapitału, aby utrzymać działalność firmy lub na inwestycje mające na celu zwiększenie ich przyszłych dochodów. Pożyczki dla firm, które są stosunkowo nowe i rozpoczynają działalność na określonym rynku, są również popularne, choć trudniejsze do zdobycia. Przyjrzyjmy się możliwościom jakie dają nam banki, udzielają kredytów przedsiębiorcom.

Kto potrzebuje kredytu?

prawie wszystko. Można argumentować, że większość z nas żyje w pewnym sensie „na kredyt”. Jednak o kredyt dla swojej firmy najczęściej wnioskują początkujący właściciele firm, którzy potrzebują kapitału na rozpoczęcie nowej działalności. Inne to firmy jednoosobowe, LLC, a nawet korporacje, które działają na swoim rynku od jakiegoś czasu i potrzebują kapitału na określony cel.

Kredyty obrotowe, kredyty inwestycyjne i faktoring

Pierwszym i najczęściej spotykanym wariantem kredytu firmowego jest tak zwany kredyt odnawialny. Są to środki pożyczane przedsiębiorcom na szeroko rozumiane bieżące wydatki firmy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli nasza firma ma jakieś drobne zobowiązania, które trzeba jak najszybciej spłacić. Kredyty obrotowe to zazwyczaj dziesiątki do setek tysięcy złotych. Na górnej półce znajdziemy oferty kredytów inwestycyjnych. Pożyczki te udzielane są firmom, które zamierzają zakupić określone aktywa w celu zwiększenia swoich dochodów, ale nie posiadają niezbędnych środków finansowych. Firma może na przykład udzielać kredytów inwestycyjnych na nieruchomości, które później przeznaczymy na otwarcie nowych lokali działających pod marką, czy na pojazdy, aby przyspieszyć realizację zamówień. Ostatnią z trzech, bardzo ciekawą opcją jest faktoring. To narzędzie zapobiegające zatorom finansowym, czyli opóźnieniom w płatnościach w naszej firmie. Firma faktoringowa, z którą podpisaliśmy umowę, będzie nadal przetwarzać płatności faktur wystawionych na naszą firmę, aby nie traciła rozpędu i nie ugrzęzła w przeterminowanych płatnościach.

Kredyt na start czy leasing?

Kredyt na start czy leasing?
Kredyt na start czy leasing?

Budujemy coraz więcej biznesów, w większości jednoosobowych, przez co potrzebujemy coraz więcej pieniędzy na ich uruchomienie. Pożyczki dla nowo powstałych firm https://www.pfp.com.pl/pozyczki/wojewodztwo/lubuskie/rodzaj/start, tzw. start-upów, choć popularne, nie są pozbawione problemów. To szczególny rodzaj kredytu dla firm, ponieważ bank tak naprawdę nie ma możliwości sprawdzenia naszej zdolności kredytowej. Firma nie istnieje już od dawna, a sposób radzenia sobie z nią wciąż jest dużym znakiem zapytania. W takich przypadkach banki mogą wymagać od nas przedstawienia wiarygodnego zabezpieczenia. Przed podpisaniem takiej umowy kredytowej warto rozważyć wszystkie za i przeciw, ponieważ dla początkujących przedsiębiorców może to być bardzo ryzykowne. Banki mogą wymagać od nas: Zabezpieczenia na nieruchomości, więc każdy problem ze spłatą przysporzy nam sporych problemów. Zwłaszcza w przypadku upadłości firmy i naszej niewypłacalności odpowiadamy przed bankiem naszym majątkiem prywatnym. Czy mamy zatem inne możliwości? TAk. Leasing jest bardzo popularny. Bez względu na to, jak długo nasza firma istnieje na rynku, łatwiej jest podpisać umowę najmu. Wynika to z funkcjonowania tego typu umów. Dostajemy pieniądze od banków na zakup aktywów – takich jak samochody czy maszyny produkcyjne – dzięki którym możemy z powodzeniem prowadzić naszą działalność. Oczywiście sprzęt zakupiony za pieniądze z leasingu sprzętu dostarczają banki, które udzielają kredytów takim przedsiębiorstwom jak my, więc problem zabezpieczenia jest relatywnie niewielki – jest nim przejmowana własność. Jeśli pojawią się problemy ze spłatą, bank może odebrać nam swoją własność, sprzedać ją i odzyskać całość lub przynajmniej większość pożyczonej kwoty.

Pożyczki nie są dla każdego

Niestety minęły już czasy, kiedy nie mieliśmy problemu z uzyskaniem kredytu, a banki komercyjne były w stanie udzielić nam kredytu firmowego do 100 000 zł bez większych gwarancji. Aby nasze potrzebujące firmy mogły otrzymać potrzebny im zastrzyk gotówki, musimy spełnić kilka wymagań, które stawia przed nami bank. Po pierwsze, musimy przekonać instytucje, że jesteśmy w stanie terminowo spłacać kredyty, że nasza firma generuje na tyle duże przychody i regularność, że szanse na ich znaczny spadek są znikome. To nie wszystko. Niektóre banki wymagają od nas również przedstawienia różnych form zabezpieczeń. Kredyty firmowe mogą być nam udzielane na podstawie umów z towarzystwami ubezpieczeniowymi, jednak w większości przypadków zabezpieczeniem jest poręczyciel lub hipoteka.

Zapytajmy konsultanta

Pożyczki firmowe to świetne narzędzia, które pozwalają nam rozpocząć lub uratować biznes. Jednak żaden rodzaj pożyczki nie jest pozbawiony wad i warto wcześniej dokładnie zapoznać się z tematem lub skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Pozwoli to uniknąć niedopatrzeń i wynikających z nich dodatkowych kosztów.

Polska Fundacja Przedsiębiorczości
Monte Cassino 32
70-466 Szczecin
913129216
www.pfp.com.pl

About

View all posts by