Na co zwrócić uwagę przy wyborze biżuterii ślubnej?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Każdy chce zapamiętać ten dzień jak najlepiej i oczywiście, każda panna młoda chciałaby wyglądać w tym dniu pięknie. Niestety, w natłoku spraw, które należy zrealizować przed uroczystością, łatwo zapomnieć o  detalach, takich jak biżuteria pasująca do sukni. A to duży błąd. Dobrze dobrana biżuteria podkreśli kreacje i doda jej elegancji. Warto o niej pomyśleć już na etapie wyboru sukni ślubnej. Dzięki temu unikniemy wielu problemów.

Fason sukni ślubnej a biżuteria

Suknia ślubna powinna podkreślać zalety figury panny młodej i ukrywać jej niedoskonałości. Natomiast biżuteria powinna współgrać z fasonem sukni. Każdy dodatek powinien być przemyślany i tworzyć spójną kompozycję z całością kreacji.

Na wstępie należy podkreślić, że elementem sukni, który w głównej mierze determinuje rodzaj i ilość biżuterii ślubnej, jest dekolt. Poniżej krótki przegląd najpopularniejszych rodzajów dekoltów wraz z poradami dotyczącymi odpowiedniej biżuterii:

Okrągły dekolt: Jeśli suknia posiada dekolt okrągły, powinno się do niej dobrać krótki naszyjnik oraz niewielkie kolczyki. Nada to niewymuszony, naturalny i dziewczęcy wygląd stylizacji. Kształt kolczyków i zawieszki naszyjnika, powinien nawiązywać do kształtu dekoltu. Dobrym pomysłem jest dobranie zestawu biżuterii, który będzie łączył się z drobnymi elementami sukni ślubnej (np. poprzez podobny splot).

Dekolt-serce: W przypadku dekoltu w kształcie serca, dobrym wyborem jest krótki naszyjnik oraz bransoletka. Jeśli  górna część sukni jest bogato zdobiona, naszyjnik powinien być skromniejszy, a panna młoda może zrezygnować z kolczyków.

Prosty dekolt: Suknia ślubna z prostym dekoltem kojarzy się z dziewczęcą skromnością. Do tego rodzaju sukni najlepszym wyborem są drobne, nie wiszące, kolczyki oraz naszyjnik typu choker. Dobrym pomysłem jest wykonanie tasiemki chokera z tego samego materiału, z którego uszyto suknię ślubną. Stylizacja będzie wyglądać na przemyślaną.

Dekolt carmen: Dekolt w tym stylu dekoruje ramiona, podkreśla linię obojczyków, dlatego też warto rozważyć dobranie do takiej sukni tylko krótkiego naszyjnika oraz małych kolczyków. Krótki naszyjnik podkreśli szyję oraz odsłonięty dekolt. Jeśli dekolt będzie głębszy, warto dobrać naszyjnik w kształcie litery „V”. Natomiast jeśli kreacja ma płytki dekolt, lepiej współgrać z nim będzie zawieszka o zaokrąglonym kształcie.

Dekolt wiązany przy szyi: W przypadku sukni z wiązaniem przy szyi wskazany jest dobór naszyjnika z większą zawieszą oraz bransoletki. Wielkość bransoletki powinna współgrać z suknią. W przypadku sukni bogato zdobionej, lepszym wyborem jest skromniejsza bransoletka. W przeciwnym wypadku można pozwolić sobie na bransoletkę masywniejszą, grawerowaną lub z kamieniami szlachetnymi.

Dekolt królowej Anny: Tego typu dekolt sam w sobie jest niezwykle ozdobny i ciekawy. Warto rozważyć rezygnacje z naszyjnika, a jedynie podkreślić stylizacje długimi kolczykami, które podkreślą szyję panny młodej. Dodatkowym elementem biżuterii może być bransoletka pasująca do kolczyków.

Dekolt z bolerkiem: dobór biżuterii do sukni z bolerkiem zależy głównie od tego, czy jest ono odpinane czy nie oraz czy jest z przeźroczystego materiału. Uniwersalnym typem biżuterii, który dobrze zgrywa się z suknią z bolerkiem są długie kolczyki oraz ozdobny, duży pierścionek.

Kolor sukni a biżuteria

Wiele kobiet boi się dodać nieco kolory do ślubnej stylizacji i woli zamykać się w sztywnej bieli. Jednak warto zastanowić się nad drobnymi, kolorowymi akcentami. Drobna, kolorowa biżuteria z odcieniami szafiru, rubinu albo szmaragdu podkreśli i ożywi jednolicie białą suknię. Dobrym pomysłem jest dobranie akcentu kolorystycznego pasującego do koloru oczu panny młodej.

Biżuteria – bogata czy skromna?

Wszystko zależy od sukni ślubnej, jej tkaniny oraz ilości ozdób. Jeśli suknia wykonana jest z grubej, zdobnej tkaniny, panna młoda powinna wybrać bardziej okazałą biżuterię. Drobne kolczyki czy subtelny naszyjnik mogą zostać przyćmione przez bogactwo sukni. Natomiast jeśli sukienka jest zwiewna i delikatna, subtelna biżuteria dobrze będzie z nią współgrać. Z drugiej strony, subtelniejsza suknia ślubna może zostać wzbogacona o bardziej wyrazistą biżuterię.  Zwiewna sukienka i długie, ozdobne kolczyki lub bogatszy naszyjnik, to dobre połączenie, ale warto zatrzymać się tylko na jednym dodatku, aby uniknąć zbędnego kiczu. W pogoni za pięknem łatwo o przesadę.

Podczas wyboru sukni ślubnej warto mieć na uwadze rodzaj zdobień na materiale. Coraz popularniejsze staje się dobieranie biżuterii, która wzorem będzie nawiązywać do sukni, np. jeśli suknia zdobiona jest perłami, warto wybrać perły. Inspiracją może być również rodzaj koronki albo motyw przewodni zdobień, np. jeśli suknia zdobiona jest wzorem lilii, warto wybrać biżuterię z tym kwiatem. Biżuteria może też nawiązywać do upodobań panny młodej, podkreślając jej osobowość. Możliwości jest bardzo dużo, a ogranicza nas tylko wyobraźnia.

About

View all posts by