Nurkowanie: sport nowoczesnych ludzi

Nurkowanie: sport nowoczesnych ludzi

Podwodny świat kryje wiele tajemnic, które poznać może tylko ten, kto odważy się zejść pod wodę. Jednak bez odpowiednich uprawnień, tak w Polsce jak i za granicą nie jest to możliwe. Czy warto zrobić kurs nurka? Jakie korzyści przynieść może Ci nurkowanie? Gdzie można nurkować? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym tekście!

W jaki sposób nurkowanie może pomóc Ci poprawić zdrowie?

Nurkowanie to sport, a to oznacza, że regularne treningi przynieść mogą pewne nieoczywiste korzyści dla zdrowia. Jakie? Środowisko wodne pozwala na całkowite odciążenie ciała. Dzięki czemu będziesz wzmacniać mięśnie oraz poprawiać wydolność swoich płuc i serca bez obawy o to, że ucierpią przy tym Twoje stawy. Nie mniej ważne, czy warte uwagi, jest to, jak sport ten pomaga w rozładowaniu stresu. Jak to możliwe? Przebywanie pod wodą wymaga zapanowania nad oddechem https://zanurkowani.pl/blog/. To też jest główną przyczyną z powodu której w Szczecinie kursy nurkowe są tak popularne wśród przedstawicieli zawodów szczególnie narażonych na stres! Z racji warunków w jakich się odbywa, jest znacznie skuteczniejsze niż joga! Zapisanie się na kurs nurkowania w Szczecinie, w większości szkół, nie wymaga okazania specjalnego zaświadczenia lekarskiego, a jedynie wypełnienia deklaracji o stanie zdrowia. Wspomnijmy też, że astma czy alergia nie są bezwzględnym przeciwwskazaniem do nurkowania! Jednak osoby u których rozpoznano tego typu dolegliwości przed rozpoczęciem treningów powinny skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Jak przebiega typowy kurs nurkowania?

Nawet kiedy uważasz, że jesteś świetnym pływakiem, bo np. posiadasz kartę pływacką czy nawet uprawnienia ratownika, nie licz na taryfę ulgową czy specjalne traktowanie. Pierwsze zejścia pod wodę zapewne będą miały miejsce na basenie. Dlaczego? Ponieważ to najbezpieczniejszy akwen w którym możesz empirycznie przekonać się jak to jest znaleźć się pod wodą w pełnym ekwipunku! Woda w basenie jest przyjemnie ciepła, widoczność w niej jest idealna i nie trzeba obawiać się o niespodziewane ruchy wody. Dopiero kiedy poczujesz się pewnie, kurs wejdzie na kolejny etap i będziesz mógł przekonać się jak to jest w innym zbiorniku np. jeziorze. Niemniej szkoły organizuje w Szczecinie kursy nurkowe często posiadają własne ośrodki treningowe, gdzie nowicjusze mogą uczyć się między innymi podwodnej nawigacji równie skutecznie, ale wciąż bez zbędnego ryzyka!

Jeśli nie jesteś morsem, lub też masz wyjątkowo niską tolerancję na zimno, przed zapisaniem się zwróć uwagę na terminy w jakich odbywają się zajęcia. Szczególnie jeśli zależy Ci na treningu w zbiorniku naturalnym! Inna opcją dla tych którzy boją się zimnej wody jest wykupienie kursu pozwalającego podnieść kwalifikacje w późniejszym terminie np. bezpośrednio przed planowanymi wakacjami.

Nurkowanie rekreacyjne vs techniczne czyli jaki kurs wybrać?

W ofercie ośrodków organizujących w Szczecinie kursy nurkowe wybierać można między kilkoma poziomami trudności. Czym się różnią? Nie, nie tylko głębokością na którą po ich ukończeniu można zejść! Kurs podstawowy, OWD, uznawany na całym świecie, pozwala na samodzielne wchodzenie na głębokość nie większą niż 18 metrów. Niewiele Ci to mówi, prawda? Zatem ujmijmy to nieco inaczej! W praktyce posiadając taki certyfikat np. podczas zagranicznej wycieczki będziesz mógł zwiedzić większość udostępnianych turystom raf. Będzie też podstawą do wypożyczenia sprzętu oraz do ewentualnego podjęcia kursu uzupełniającego, jaki czasem organizują niektóre ośrodki. Opcja dla zaawansowanych czyli np. TRIMIX pozwala nie tylko na zejścia do 45 metrów! Podczas treningu wymaga się od uczestników używania zestawu dwubutlowego a także wiedzy o dekompresji czy zmianach jakie zachodzą w ciele człowieka pod wodą. To opcja dla tych, którzy wiążą swoje życie lub przyszłość zawodową z tym zawodem https://zanurkowani.pl/o-nas/. Jeśli to właśnie jest przyczyną z powodu której rozważasz kursy nurkowe Szczecin jest miastem które z całą pewnością powinieneś brać pod uwagę w pierwszej kolejności: względu na kadrę i akweny.

Gdzie można dziś nurkować?

Nurkowanie to obecnie coraz popularniejsza nowoczesna forma aktywnego spędzania urlopu. Tak w Polsce jak również poza jej granicami! Nurkowanie niejednokrotnie pozwala na nowo odkrywać miejsca dobrze nam znane. Jeśli więc np. Twoja rodzina uwielbia wczasy w Egipcie, a Ty uważasz, że widziałeś tam już wszystko nurkowanie pozwoli Ci odkryć je na nowo. Warto jednak zwrócić uwagę także na to jak prężnie rozwija się nasz krajowy rynek! Nie tylko pod względem rosnącej liczby szkół oraz organizacji zrzeszających aktywnych nurków! Coraz więcej miejscowości oferuje turystom możliwość zwiedzenia tego, co ukryte pod wodą. Kiedy zapalisz się do wzięcia udziału w tego typu wydarzeniu, nawet jeśli masz już pierwsze doświadczenia, rozważ wzięcie udziału w kursie pozwalającym podnosić umiejętności. Dlaczego? Ponieważ nurkowanie to umiejętność jak każda inna i wymaga treningu. Akweny w różnych miastach dają możliwość rozwijania kompetencji. Akweny na jakich odbywają się kursy nurkowe w Szczecinie różnią się od tych zlokalizowanych w innych miastach Polski.

 

About

View all posts by