Kręgosłup jest to jedna z najważniejszych części naszego ciała. Jest to zespół kości, zwanych kręgami oraz chrzęstnych poduszek, zwanych dyskami. Dodatkowo przez środek kręgosłupa, kanałem kręgowym przebiega rdzeń kręgowy, który jest „rdzeniem” naszego układu nerwowego. Jak widać rola rdzenia, jest na tyle istotna, że jego nazwa przeniknęła do słownictwa potocznego, i stała się synonimem czegoś niezwykle istotnego lub wręcz niezbędnego. Z tego też powodu mówienie o rdzeniu kręgowym jak o rdzeniu układu nerwowego jest trochę masłem maślanym, ale z drugiej strony podkreśla zarówno rolę rdzenia kręgowego, jak i kręgosłupa.
Neurologia
Nie ma co za bardzo wchodzić w szczegóły, ponieważ te są niebywale skomplikowane, ale należy, choć pobieżnie opisać czym jest rdzeń kręgowy i za co odpowiada. Nasz mózg jest centrum naszego układu nerwowego. Świadome czy nie, to w nim zostają podejmowane decyzje odnośnie do naszego zachowania, emocji, ruchu kończyn oraz całej masy innych reakcji i akcji. Sam mózg byłby jednak bezużyteczny, gdyby nie cały układ kostno-mięśniowy oraz hormonalny, który działa pod jego dyktando. Działanie to nie jest jednak bezpośrednie. Mózg, chcąc wykonać jakąś czynność, na przykład poruszyć ręką, wysyła impuls, a właściwie szereg impulsów, do naszych mięśni. Odbiera od nich jednocześnie sygnały, jeśli coś się dzieje nie tak. Impulsy te biegną do mięśni za pośrednictwem nerwów.
Nerwy te biegną od mięśni najpierw pojedynczymi nitkami, ale z czasem zbiegają się w coraz większe wiązki nerwowe, a ostatecznie dochodzą do rdzenia kręgowego, który składa się z setek tysięcy takich wiązek. Rdzeń kręgowy jest więc czymś, co moglibyśmy przyrównać do magistrali telekomunikacyjnej, tylko zdecydowanie bardziej skomplikowanej, i istotnej.
Zobacz także:
- alloplastyka stawu kolanowego https://ortho-expert.pl/oferta/kolano-konsultacje/
Rdzeń kręgowy, a kręgosłup
Kręgosłup jest dla rdzenia kręgowego najważniejszą częścią ciała. To właśnie kręgosłup chroni go i pozwala na jego prawidłowe działanie. Kręgosłup chroni rdzeń kręgowy na dwa sposoby. Pierwszym jest ochrona mechaniczna, którą zapewniają kręgi zbudowane z materiału kostnego, drugą ochronę stanowią błony wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym. Płyn mózgowo-rdzeniowy zabezpiecza kręgosłup dodatkowo przed urazami, ale jednocześnie stanowi on barierę przed wnikaniem bakterii, wirusów i pasożytów. Kręgosłup, choć chroni kręgosłup, sam wymaga ochrony i opieki z naszej strony.
Jak dbać o kręgosłup
O kręgosłup powinniśmy dbać całe nasze życie, ponieważ również przez całe życie jesteśmy z nim związani. Dbanie o kręgosłup powinno być rozpoczęte już we wczesnym wieku dziecięcym. Nabyte w młodym wieku nawyki pomogą nam zachować dłużej zdrowy kręgosłup. Szczególnie ma to znaczenie obecnie, ponieważ siedzący tryb współczesnego życia nie dotyczy tylko dorosłych. Nasze dzieci coraz częściej spędzają dużo czasu na siedząco, co może powodować powstawanie różnego rodzaju zwyrodnień w coraz młodszym wieku.
Co zrobić, kiedy boli nas kręgosłup?
Obecnie niezwykle ciężko jest spotkać osobę, w wieku 30 lat, która nie skarżyłaby się na dolegliwości ze strony kręgosłupa. Nie jest to nic dziwnego, ale powinno nas zaniepokoić, jeśli ból jest długotrwały intensywny lub cyklicznie i często nawracający. Powinno nas zaalarmować również to, jeśli ból występuje tylko wówczas, kiedy wykonujemy konkretne czynności. Kiedy zauważymy takie niepokojące objawy, powinniśmy najpierw udać się do lekarza pierwszego kontaktu, a ten zapewne skieruje nas do ortopedy lub fizjoterapeuty.
Ortopeda lub fizjoterapeuta zbada nas i być może skieruje nas na dodatkowe badania, na przykład tomografem komputerowym. W niektórych przypadkach wymagana może być operacja kręgosłupa, choć zazwyczaj jest to środek ostateczny. Zawsze, zanim podjęta zostanie decyzja o konieczności przeprowadzenia operacji kręgosłupa, lekarze zarekomendują nam inne środki zaradcze, takie jak ćwiczenia lub rehabilitację. Wiele zwyrodnień można usunąć za pomocą takich metod. Największy problem mają jednak ludzie, którzy całymi latami żyli z bólem i nie udawali się z nim do lekarza. Nawet małe zwyrodnienia ignorowane przez lata, mogą ostatecznie spowodować, że tylko operacja będzie dla nas wybawieniem.
Czy bać się operacji kręgosłupa?
Kiedy słyszymy diagnozę mówiącą, że tylko operacja kręgosłupa jest dla nas wyjściem, wielu z nas traktuje taką operację jak jakiegoś rodzaju wyrok. Nie powinniśmy jednak tak myśleć. Operacje kręgosłupa w wielu przypadkach bardziej przypominają zabiegi niż faktycznie operację. Ingerencja podczas operacji kręgosłupa nie dotyczy delikatnego rdzenia kręgowego, ale twardszych tkanek, czyli kręgów oraz dysków. Leczenie takich schorzeń jak dyskopatia powoduje jednocześnie zdecydowanie lepszą pracę rdzenia kręgowego. Dzięki takim operacjom kręgosłupa przestajemy czuć mrowienie, ból, a w skrajnych przypadkach cofamy takie dolegliwości jak całkowity lub częściowy paraliż. Operacji kręgosłupa nie należy więc się bać. Jak każda ingerencja chirurgiczna nie kojarzy się nam ona przyjemnie, a okres rekonwalescencji nie zawsze należy do najprzyjemniejszych, ale pozwala ona nam często, na powrót do normalnego życia.
Konsultacji do artykułu udzieli specjaliści z kliniki ortopedycznej Ortho Expert oraz portalu informacyjnego www.parta.com.pl
Ortho Expert ortopeda |
ul, Jagiellońska 87b |
70-437 Szczecin |
https://ortho-expert |
www.ortho-expert.pl |