Opłacalność sprzedaży samochodu w skupie aut

Czy warto zdecydować się na sprzedaż swojego samochodu w skupie aut? To pytanie bardzo często zadają sobie Polacy w całym kraju. Dzięki temu, że żyjemy na coraz wyższym poziomie, szukamy coraz częściej możliwości zmiany dotychczasowego środka lokomocji na coś nowszego. Kiedy jednak chcemy sprzedać auto, mamy do wyboru kilka możliwości. Dowiedz się, czy naprawdę warto sprzedawać swoje cztery kółka u osób skupujących auta na co dzień.

Zanim sprzedasz

Przede wszystkim każda osoba, chcąca sprzedać swoje dotychczasowe auto musi odpowiedzieć sobie na jedno, za to bardzo ważne, właściwie podstawowe, pytanie. Brzmi ono tak: Ile mogę poświęcić czasu na to, by sprzedać samochód? To pytanie musi być zadane a odpowiedź na nie musi być bardzo szczera i dokładna. Od niej zależy bowiem to, co można zrobić w tej sytuacji, dlatego też warto naprawdę poświęcić chwilę by odpowiedzieć sobie na nie jak najlepiej. Jeśli ktoś ma sporo czasu i nie potrzebuje środków pieniężnych jak najszybciej to może wówczas przemyśleć przejście najdłuższej – nie tylko pod względem czasowym – drogi.

Sprzedaż samodzielna

Samodzielne sprzedawanie samochodu może okazać się prawdziwie długim i żmudnym procesem. Jeśli chcesz zrobić to naprawdę tak jak robią to ludzie specjalizujący się w tego rodzaju pracy na co dzień, na pewno zajmie to wiele czasu. Dokładne czyszczenie samochodu z zewnątrz i wewnątrz, różnego rodzaju dobre zdjęcia, wreszcie samodzielne wystawianie auta na wielu portalach aukcyjnych to zaledwie pierwszy etap tej drogi. Potem oczywiście przychodzi czekanie i, jeśli zaczynają ludzie się odzywać, następnie musisz odpisywać na maile, odbierać telefony i spotykać się z osobami zainteresowanymi kupnem. Może to być naprawdę długotrwały proces i wcale nie oznaczać, że wszystko zakończy się zgodnie z zamierzeniami, czyli sprzedażą auta po takiej cenie, jaka została założona na samym początku. Nie każdy może sobie na tego rodzaju czasochłonny wysiłek pozwolić, dlatego też warto mieć to wszystko na uwadze przed podjęciem decyzji o tym, jaką drogą samochód zostanie sprzedany.

Auto w komisie

Innym, także popularnym rozwiązaniem jest oddanie swoich czterech kółek do komisu samochodowego. Tam sytuacja jest nieco odmienna, bo to pracownicy komisu pracują dla właściciela pozostawionego pojazdu. Oczywiście, nie robią tego za darmo i w rezultacie może się okazać, że ich prowizja będzie naprawdę spora, co uczyni całą transakcję kompletnie nie opłacalną.

Skup aut to zupełnie coś innego, choć nadal wiele osób ma na temat tej drogi nieco mylne wyobrażenie, oparte na stereotypach, nie będących oczywiście prawdą. Chodzi przede wszystkim o to, że pokutuje kilka twierdzeń, na których opiera się większość osób krytycznie odnoszących się do tego rozwiązania w sprzedaży starego samochodu. Warto zatem znać prawdę i samodzielnie wyciągnąć wnioski.

Skup aut bez tajemnic

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że podjęcie decyzji o sprzedaży w skupie aut oznacza zazwyczaj bardzo krótki czas sfinalizowania transakcji sprzedaży samochodu. Z tego też powodu warto takie rozwiązanie polecić wszystkim tym, którzy potrzebują zastrzyku finansowego jak najszybciej, choćby z powodu chęci dołożenia ekstra pieniędzy do sumy przeznaczonej na zakup nowego pojazdu.

Co więcej, zdecydowanie się na skup aut może także przynieść określone korzyści innego rodzaju. Wiele z firm oferujących tego rodzaju usługę decyduje się na nabywanie samochodów bez względu na ich stan techniczny. Wybór tej drogi dla kogoś, kto ma jakiś wrastający powoli w ogrodowy trawnik złom na kółkach lub też resztki powypadkowego pojazdu jest oczywisty. Oczywiście, auto nie musi być w ostatnim stadium rozkładu, ale o tym także trzeba pamiętać, gdy w grę wchodzi pozbycie się starego pojazdu. Prowadzący skupy aut w wielu miastach nie pytają o wiele, po prostu oglądają pojazd i mówią swoją cenę. Jeśli uda się porozumieć, transakcja dochodzi do skutku.

Przyjęło się w powszechnym rozumieniu traktowanie skupów aut jako miejsc, w których nie da się uzyskać dobrej ceny za pojazd. Oczywiście, nie jest to do końca rzecz odpowiadająca rzeczywistości. Chodzi przede wszystkim o to, że każdy posiadacz pojazdu uważa, że jest on więcej wart. Przede wszystkim rolę decydującą odgrywa sentyment, którego przedstawiciel skupu aut na pewno nie zauważy podczas wyceny.

Najlepszym sposobem na to, by uzyskać dobrą cenę za samochód na sprzedaż, jest przygotowanie się na wizytę rzeczoznawcy pracującego dla osoby prowadzącej skup aut. Można na przykład odwiedzić mechanika, który zrobi przegląd i stwierdzi, co ewentualnie należałoby wymienić. Remontu nie trzeba rzecz jasna przeprowadzać, ale warto po prostu mieć świadomość realnej sumy, jaka jest możliwa do uzyskania. Zazwyczaj jest tak, że oferowana przez rzeczoznawcę skupu aut będzie nieco niższa od tej rynkowej, trzeba zatem samodzielnie opracować plan targowania się by jak najlepiej zakończyć cały proces.

Skup aut to rozwiązanie dla wielu

Jak widać, udanie się po pomoc w pozbyciu się samochodu do firmy oferującej skup aut nie musi oznaczać strat finansowych. Na pewno warte jest polecenia dla tych, którzy nie mają czasu na czekanie na idealnego nabywcę lub też dysponują pojazdem, który jest w tak złym stanie technicznym, że nie znajdzie łatwo nabywcy. Inni też powinni starannie rozważyć tę właśnie drogę sprzedaży swojego starego pojazdu.

About

View all posts by