Optymalne zasilanie w przypadku systemu grzewczego z pompą ciepła

Optymalne zasilanie w przypadku systemu grzewczego z pompą ciepła

Urządzenie grzewcze to ważny element naszego domu lub mieszkania, który sprawia, że będziemy odczuwać komfort nawet w trudnych warunkach. Chcemy to jednak osiągnąć, uwzględniając najważniejsze zalety poszczególnych rozwiązań. Po pierwsze jest to ekonomia w stosunku do uzysku cieplnego. Chcemy, żeby w budynku panowała odpowiednia temperatura, ale nie było to zbyt drogie. Do tego można dodać bezawaryjność działania. Po drugie jest to wygoda użytkowania. Najlepiej jeśli urządzenie grzewcze nie wymaga dodatkowego nakładu pracy. Po trzecie cała grupa dodatkowych aspektów jak zajmowana przestrzeń czy ekologiczność danego rozwiązania.

Kotły zasypowe przegrywają ze względu na drugi punkt. W przypadku ogrzewania gazem, olejem czy też (chociaż w mniejszym stopniu) pelletem problematyczny jest pierwszy aspekt. Powinniśmy rozważać pomiędzy dwoma najskuteczniejszymi rozwiązania w większości przypadków. Pierwszym są pompy ciepła. To efektywne źródło wytwarzania bez występowania znaczących wad. Drugim jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, ale pamiętajmy, że zapobiega ona stratom, a nie wytwarza energię. W ramach tego artykułu skupimy się głównie na kwestii zasilania pompy ciepła, czyli urządzenia, które posiada najwięcej zalet spośród wymienionego grona.

Pompa ciepła jako element systemu grzewczego

Pompa ciepła często jest traktowana jako odosobnione źródło wytwarzania. Analizujemy je nie pod kątem całego kontekstu, ale pojedynczego urządzenia. Jeśli chcemy wieloaspektowo rozwijać swoją wiedzę, powinniśmy zwracać również uwagę na cały system. Ważne są choćby takie elementy jak zasilanie pompy ciepła, optymalny dobór całej instalacji, dodatkowy osprzęt czy aspekt kosztów eksploatacyjnych. Najwięcej uwagi skupia się na samym urządzeniu, ale instalacja pompy ciepła to część całego ekosystemu ogrzewania budynku. W ramach tego artykułu opiszemy właśnie kwestie zasilania.

Pompa ciepła jako niskotemperaturowe źródło ciepła, czyli dlaczego optymalne zasilanie jest tak ważne

Pompa ciepła jest źródłem niskotemperaturowym. Często ten termin jest źle rozumiany, co prowadzi do powstawania niepotrzebnego zamieszania. Z punktu widzenia inwestora nie jest to problematyczne. Źródło ciepła mogłoby pracować również z wyższymi temperaturami, ale wtedy po prostu spada efektywność. Jest to związane z koniecznością dostarczenia większej ilości energii elektrycznej. Pompy ciepła są urządzeniami niskotemperaturowymi i jest to zaleta tej technologii. Konieczne jest jednak wykorzystanie tej cechy. Rzeczywiście ma to miejsce i tutaj wracamy do kwestii całego systemu. Jeśli będzie on odpowiednio dobrany, pompa ciepła będzie pracować wydajniej, co zresztą ma miejsce prawie zawsze.

Optymalne zasilanie przy wykorzystaniu pompy ciepła, czyli ogrzewanie płaszczyznowe

Najskuteczniejsze okazuje się zastosowanie pompy ciepła w połączeniu z ogrzewaniem płaszczyznowym. Temperatura zasilania w przypadku ogrzewania płaszczyznowego może wynosić pomiędzy 40 a 50 oC. Najczęściej polecany jest taki wariant, ale oczywiście płaszczyznowe jeszcze nie oznacza konkretnego modelu. Podłogówka świetnie współpracuje z instalacją pompy ciepła. W takiej sytuacji często stosuje się temperaturę zasilania 35oC oraz temperaturę powrotu 28oC. Pamiętajmy jednak, że nie cała energia zostaje przekazana, więc podłoga nie będzie mieć dokładnie takiej temperatury, jak wynikałoby to z wartości ciepła na powrocie. Nie musimy więc obawiać się o ten aspekt. Nie jest to jedyne słuszne rozwiązanie, ale prowadzi do uzyskania wysokiej efektywności. Co prawda pompa ciepła może pracować ze standardowymi grzejnikami, ale wtedy od razu spadnie wykorzystanie całego potencjału urządzenia. Nie zaleca się stosowania wyższych temperatur niż 55oC na zasilaniu i 45oC na powrocie. W przypadku podłogówki warto dodać informację o tym, że korzystnym mikroklimatem dla człowieka jest posiadanie kilku stopni więcej w pobliżu stóp niż przy głowie.

Inne rozwiązania w kwestii zasilania przy pompach ciepła

Temperatura zasilania może być też z kategorii niskich w przypadku zastosowania klimakonwektorów. Daje to możliwość wykorzystania 35oC. Najważniejszym elementem klimakonwektorów jest zastosowanie dodatkowego wymiennika ciepła oraz wykorzystania wentylatora. Powinniśmy również wiedzieć, że ogrzewanie płaszczyznowe może sprawić, że nie będziemy w ogóle stosować standardowych grzejników. Zasilanie w przypadku pompy ciepła może być rozumiane jako dostarczanie energii elektrycznej na potrzeby sprężarki, ale najważniejszym elementem z punktu widzenia inwestora są jednak temperatury na zasilaniu i powrocie, ponieważ to determinuje dobór elementów systemu grzewczego.

Podsumowanie, czyli najważniejsze informacje o zasilaniu w przypadku pomp ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które jest optymalne na cele ogrzewania. Warto ją połączyć z efektywnym wykorzystaniem ciepła. Cena wentylacji mechanicznej z rekuperacją z odzyskiem ciepła sugeruje, że jest to dobra podpowiedź do właściwego wykorzystania ciepła. W kontekście zasilania najważniejsze jest to, że pompa ciepła działa efektywnie w połączeniu z niskimi temperaturami zasilania. Z tego powodu tak często kojarzy się tę technologię z ogrzewaniem płaszczyznowym (głównie podłogowym). Temperatura zasilania pomiędzy 40 a 50 oC jet wykorzystywana najczęściej. Może to być jednak nawet mniej. W przypadku klimakonwektorów może to być np. 35 oC. Niskie temperatury również można połączyć z innymi rozwiązaniami. Pompa ciepła może też współpracować ze standardowymi grzejnikami, ale sami tracimy wtedy na efektywności pracy urządzenia.

About

View all posts by