
Wrastające paznokcie to problem, który może dotknąć ludzi tak naprawdę w każdym wieku i dotyczyć zarówno paznokci u dłoni, jak i u stóp. Wrastająca w skórę płytka paznokciowa powoduje dotkliwy ból i wywołuje stany zapalne. Stan ten często jest lekceważony w nadziei, że z biegiem czasu sam minie. Zamiast czekać na samoistną poprawę, która najprawdopodobniej nigdy nie nastąpi, bowiem zazwyczaj dolegliwość coraz bardziej dokucza, najlepiej od razu oddać swoje stopy lub dłonie w ręce specjalisty. Istnieje wiele skutecznych metod leczenia wrastających paznokci. Jednym z nich są klamry ortonyksyjne. Po wyleczeniu trzeba jednak pamiętać o profilaktyce, aby problem nigdy więcej nie wrócił.
Wrastające paznokcie – po czym poznać?
Wrastający paznokieć to dolegliwość, obok której nie sposób przejść obojętnie. Jej cechą charakterystyczną jest wrastanie bocznej krawędzi paznokcia pod skórę. Choć paznokieć może zacząć wrastać w skórę zarówno u palców u rąk, jak i u nóg, to przypadłość ta najczęściej dotyka dużego palca u stopy. Płytka paznokciowa dużego palca jest bowiem twarda i mocno wbija się w skórę, przez co wykazuje skłonność do wrastania.
Objawy wrastających paznokci
Wielu osobom wydaje się, że wrastający paznokieć to problem, który prędzej czy później sam się rozwiąże, dlatego z początku mało kto podejmuje jakiekolwiek działania prowadzące do wyleczenia dolegliwości. Dopiero gdy stan zapalny robi się coraz większy, dodatkowo pojawia się ropień, a wszystkiemu zaczyna towarzyszyć silny ból utrudniający codzienne funkcjonowanie, taka osoba zaczyna sobie zdawać sprawę z powagi problemu. Warto mieć świadomość, że w tym momencie jedyną możliwą formą leczenia może okazać się chirurgiczna korekcja wrastającego paznokcia. Dlatego dobrze jest wiedzieć, po czym rozpoznać wrastające paznokcie i kiedy jest odpowiednia chwila na podjęcie działań mających na celu zapobiegnięcie powstaniu dalszych zmian.
W przypadku wrastających paznokci często jeszcze zanim wystąpią widoczne gołym okiem zmiany, pojawia się ból. Gdy problem dotyczy stóp, dolegliwości bólowe występują podczas zakładania butów lub chodzenia w szczególności, gdy obuwie styka się ze skórą. Ból jest sygnałem, aby dobrze pooglądać bolesne miejsce. Choć w pierwszej chwili może nam się wydać, że w jego obrębie nie występuje nic podejrzanego, to po bliższym przyjrzeniu się najprawdopodobniej po bokach paznokci ujrzymy lekkie zaczerwienienie i niewielką opuchliznę. Gdy paznokieć przebije skórę, nastąpi krwawienie, którego już nie sposób przeoczyć. W tym momencie istnieje duże ryzyko nadkażenia bakteryjnego, które z kolei prowadzi do powstania ropnej wydzieliny.
Wrastające paznokcie – przyczyny
Stan polegający na wrastaniu paznokcia w skórę może mieć różnorakie podłoże. Przykładowo:
- obcinanie paznokci w nieprawidłowy sposób,
- noszenie niewygodnych butów: na wysokich obcasach lub wąskich w palcach,
- nadmierne rogowacenie płytki paznokciowej,
- deformacje występujące w obrębie stóp,
- urazy mechaniczne paznokci,
Widać zatem, że czasem nie trzeba wiele, aby paznokieć zaczął wrastać, powodując ból.
Przeczytaj również:
- grzybica od hybrydy https://kerpro.pl/preparaty-do-paznokci.html/ochrona-przed-grzybica
- rękaw do sterylizacji https://kerpro.pl/rekawy-do-sterylizacji-27.html
- preparat wzmacniający paznokcie https://kerpro.pl/preparaty-do-paznokci.html/na-lamliwe-paznokcie
- zestaw narzędzi do manicure https://kerpro.pl/narzedzia-do-pedicure.html
Wrastające paznokcie – leczenie
Nie ulega wątpliwości, że wrastające paznokcie trzeba skonsultować z kosmetyczką, podologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu. Nawet gdy kosmetyczka lub lekarz nie będzie nam w stanie pomóc, to skieruje nas do specjalisty, który przeprowadzi nas przez cały proces leczenia i pomoże pozbyć się bolesnej dolegliwości. Terapia wrastających paznokci różni się od stopnia nasilenia dolegliwości. Gdy w obrębie paznokcia zdążył wytworzyć się stan zapalny i doszło do nadkażenia bakteryjnego, w pierwszej kolejności trzeba zaleczyć rany, dopiero później można przejść do wykonania właściwych czynności. W celu wyeliminowania stanu zapalnego pomiędzy płytką paznokcia a jego wałem zakłada się tzw. tamponadę, czyli mały opatrunek nasączony środkiem przeciwzapalnym. Wyeliminowanie stanu zapalnego może trwać do kilku dni.
Na kolejnej wizycie, gdy specjalista uzna, że po stanie zapalnym nie ma śladu, przeprowadza odpowiednio dobrany do przypadku zabieg. Jeśli paznokcie wrastają jedynie w niewielkim stopniu, zakłada się na nie korygujące rurki. Może się jednak okazać, że zmiana jest tak zaawansowana, że rurki korygujące nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, wtedy podolog zakłada pacjentowi na paznokieć klamrę ortonyksyjną. W ostateczności, gdy przypadłość mocno daje się we znaki i nie ma innych możliwości leczenia, specjalista usuwa całą płytkę paznokcia.
Terapia wrastających paznokci
Proces leczenia wrastających paznokci składa się z kilku kluczowych etapów. Należy do nich:
- wywiad – terapię podologiczną rozpoczyna konsultacja z pacjentem. Specjalista ocenia, co jest bezpośrednią przyczyną dolegliwości i na tej podstawie planuje dalsze postępowanie;
- przygotowanie do zabiegu – przed przystąpieniem do zabiegu skóra zostaje zdezynfekowana i odświeżona. W przypadku, gdy w obrębie paznokcia występuje stan zapalny, ranę trzeba oczyścić;
- sondowanie – problematyczny paznokieć zostaje oczyszczony ze wszelkiego typu zrogowaceń, czyli znajdujących się w wałach paznokciowych hiperkeratoz. Do oczyszczenia wskazanych miejsc służy sonda;
- podcięcie wrastającego paznokcia – jeśli zajdzie taka konieczność, specjalista przy pomocy cęgów do wrastających paznokci podcina wrastającą część paznokcia;
- założenie klamry ortonyksyjnej – gdy podolog uzna to za stosowne, zakłada na wrastający paznokieć klamrę, dobierając ją odpowiednio do problemu. Gdy nie ma możliwości lub konieczności zakładania klamry, pod paznokciem umieszcza tamponadę.
Terapia obejmuje także stosowanie środków dezynfekujących w domu. Kosmetyki dedykowane wrastającym paznokciom nie tylko przyspieszają leczenie, ale przede wszystkim zapobiegają nawrotowi problemu w przyszłości.
Kosmetyki podologiczne na wrastające paznokcie
Każdy, komu przypadłość wrastających paznokci się przytrafiła, wie, że ma ona skłonność do nawrotów. By temu zapobiec, przede wszystkim trzeba w prawidłowy sposób przycinać paznokcie. Powinno się to robić w linii prostej, zgodnie z ich naturalnym kształtem, nie zaokrąglając brzegów.
Warto się także zaopatrzyć w preparaty, które zapobiegają wrastaniu paznokci. Ich działanie zazwyczaj polega na zmiękczaniu twardych i ostrych paznokci oraz łagodzeniu bólu towarzyszącego wrastaniu paznokci w skórę. Dużą popularnością cieszą się kosmetyki takie jak:
- Podopharm PODOFLEX – fluid na wrastające paznokcie,
- Prontoman – żel do profilaktyki przeciwzakażeniowej,
- Pedibaehr – ochronna maść WD do wrastających paznokci,
- Unguisan – zmiękczająca tynktura do zrogowaceń, modzeli, odcisków i wrastających paznokci.
Profilaktyka wrastającego paznokcia obejmuje także unikanie noszenia niewygodnych butów, w szczególności na wysokim obcasie i z wąskimi noskami. Kluczowe jest bowiem wyeliminowanie czynnika, który pierwotnie doprowadził do wrastania paznokcia. Gdy zmiana obuwia nie pomoże, warto rozważyć zakup specjalistycznych wkładek, dopasowanych do potrzeb naszych stóp.
Wizyty kontrolne po zakończonym leczeniu
Dodatkowo powinniśmy odbywać regularne wizyty kontrolne, na których powtarzane są czynności z początku terapii. Gdy specjalista uzna, że problem wrastających paznokci został rozwiązany, przekaże nam dokładne rady i wskazówki, jak dbać o paznokcie i skórę na co dzień, aby nigdy więcej nie wrócił w przyszłości. W ramach profilaktyki warto regularnie wykonywać pedicure podologiczny. Podolog na takiej wizycie kompleksowo dba o stopy – nie tylko w prawidłowy sposób przycina paznokcie, ale także usuwa zrogowaciały naskórek, odciski, modzele czy nagniotki. Poddając się takiemu zabiegowi co 4-6 tygodni, zmniejszymy ryzyko wrastania paznokci do absolutnego minimum.