Czy pomoc drogowa może okazać się doskonałym sposobem na biznes? Nie da się ukryć, że branża transportowa cieszy się coraz większą popularnością. Liczba samochodów każdego roku zwiększa się, w konsekwencji niebezpieczne incydenty na drodze również pojawiają się stosunkowo często. Właśnie z tego powodu otworzenie takiej działalności może okazać się świetnym pomysłem na biznes.
Czym charakteryzuje się świadczenie usług pomocy drogowej? Kto może założyć firmę, która zajmuje się pomocą drogową? O czym powinniśmy pamiętać na początku przygody z pomocą drogową? Jak zarejestrować specjalistyczny pojazd jako pomoc drogowa? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Czym charakteryzuje się świadczenie usług pomocy drogowej?
Pomoc drogowa to sposób na biznes, który może okazać się bardzo opłacalny pod względem finansowym. Zanim jednak zdecydujemy się prowadzenie takiej działalności, w pierwszej kolejności powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, na czym polega taka praca. Otóż w dużej mierze opiera się zarówno na transportowaniu, jak również na przewożeniu pojazdów, które wzięły udział w różnorodnych zdarzeniach drogowych- przykładem jest chociażby kolizja bądź wypadek. Pomocy potrzebują również czterokołowce, które doznały awarii, czego konsekwencją jest brak możliwości samodzielnego poruszania się po drogach. Pomoc drogowa odbywa się z miejsca, w którym doszło do przykrego incydentu do wybranego warsztatu, mechanika lub w inne miejsce, które zostanie przez nas wskazane. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że transport pojazdów za pośrednictwem lawety to jedna z najważniejszych gałęzi działalności, ale nie jest ona jedyna. Okazuje się bowiem, że samochodem specjalistycznym możemy również transportować pojazdy z różnych innych powodów.
Kto może założyć firmę, która zajmuje się pomocą drogową?
Część osób może być bardzo zaskoczona, ale na podstawie polskich przepisów można wywnioskować, że usługi o charakterze pomocy drogowej mogą być wykonywane niemalże przez każdego, kto posiada prawo jazdy w odpowiedniej kategorii. W Polsce wykonywanie usług w zakresie pomocy drogowej nie jest regulowane przepisami w specjalny sposób, zatem do prowadzenia firmy nie ą wymagane opcjonalne dokumenty, co z pewnością jest ogromnym udogodnieniem. W wielu przypadkach konieczne są jednak inne uprawnienia bądź pozwolenia. Godne polecenia są dodatkowe ubezpieczenia, które są w stanie zabezpieczyć mienie i majątek. Jeśli pomoc drogowa będzie świadczona jedynie w Polsce, jednocześnie nie będziemy zajmować się innymi czynnościami, wówczas dodatkowe uprawnienia bądź pozwolenia nie są obowiązkowe. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? W zupełności wystarczający okaże się odpowiedni samochód, prawo jazdy, jak również zarejestrowanie danej działalności. Nieco inaczej wygląda to, jeśli jesteśmy zainteresowani prowadzeniem działalności poza krajem, na terenie Unii Europejskiej. Wówczas niezbędna okaże się licencja na międzynarodowy transport. Taki dokument wydawany jest przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego.
O czym powinniśmy pamiętać na początku przygody z pomocą drogową?
Pomoc drogowa najbardziej problematyczna jest na początku naszej przygody. O ile na pierwszy rzut oka brzmi to banalnie, to jednak najważniejszymi przedmiotami w pracy będzie telefon- zawsze powinniśmy mieć go przy sobie, bowiem nigdy nie wiemy, kiedy zgłosi się do nas klient w potrzebie. W sposób szczególny należy zadbać o mocną i wytrzymałą baterię- usługobiorcy mogą zgłosić się do nas nawet w nocy, o każdej godzinie, dlatego telefon musi być przygotowany właściwie na każdą ewentualność. Warto mieć świadomość tego, że firmy, które świadczą usługi holowania, muszą działać przez całą dobę. Jeśli nie będziemy odbierać telefonów w nocy, to prawdopodobnie stracimy część klientów. W skrajnych przypadkach ucierpieć może płynność finansowa, a tego z pewnością należy niknąć. Oczywiście identyczne zasady obowiązują, gdy zajmujemy się prowadzeniem innej działalności gospodarczej.
Jak zarejestrować specjalistyczny pojazd jako pomoc drogowa?
Zanim zaczniemy poruszać się specjalistycznymi pojazdami, niezbędna okaże się wizyta w urzędzie. Wbrew pozorom cała ta procedura nie jest zbyt skomplikowana. Poszczególne czynności przebiegają w błyskawicznym tempie, bowiem proces ten jest wysoce podobny do tego, podczas którego rejestrujemy samochód osobowy. Kwota do uiszczenia jest jednak nieznacznie wyższa, co warto mieć na uwadze. Podstawowym wymogiem, którego spełnienie umożliwia zarejestrowanie samochodu jako pomoc drogowa, jest posiadanie auta z kabiną, która pomalowana jest lakierem w żółtym kolorze lub posiada przynajmniej żółty pasek na karoserii. Następnym ważnym i niemalże obowiązkowym dokumentem jest okazanie zaświadczenia certyfikowanego, który informuje o maksymalnej dopuszczalnej ładowności pojazdu. Wyposażenie pomocy drogowej to również hak do holowania samochodu, a także specjalistyczny sygnalizator świetlny znajdujący się na dachu.