Profesjonalna opieka nad osobami starszymi – czy jest dostępna dla osób starszych w Polsce? W Polsce, w przeciwieństwie do bogatych krajów Europy Zachodniej, osoby starsze nie mają możliwości w pełni cieszyć się życiem i spokojem. Nie zawsze są otoczeni dobrą opieką medyczną, a przy stosunkowo zasobnych portfelach mogą czuć się bezpiecznie. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich polskich seniorów.
Niestety w naszym kraju bieda, a nawet bieda najbardziej dotyka ludzi starszych i chorych. Wielu z nich jest również zmuszonych do kontynuowania pracy zarobkowej po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dla niektórych to sposób na to, by nie poddawać się starości. Niestety dla zdecydowanej większości starszych Polaków jest to absolutnie konieczne. Zarabianie na emeryturę może być mniej lub bardziej przyzwoite. Chociaż nawet to nie może zagwarantować im tak zwanej spokojnej starości.
Stary Polak nie radzi sobie ani pod względem zdrowotnym, ani finansowym
Jednak polski starzec to nie tylko zajęty człowiek, ale także osoba, która cierpi jednocześnie na wiele chorób przewlekłych. Często stan zdrowia nie pozwala osobom starszym zrozumieć pojęcia pracy zarobkowej. Chorzy w podeszłym wieku są wtedy zależni od pomocy dzieci lub dalszej rodziny. Jeśli nikogo nie ma w pobliżu, będzie zmuszony radzić sobie najlepiej, jak potrafi. Starość jest tak ponura i opuszczona.
A co jeśli seniorzy wymagają stałej, profesjonalnej opieki 24 godziny na dobę? Niestety, w wielu przypadkach ciężar całodobowej opieki spada na barki najbliższych członków rodziny. Innym rozwiązaniem mogą być domy opieki. Ta druga opcja pozostaje jednak niepopularna wśród polskich osób starszych i ich rodzin.
Domy pomocy społecznej – dlaczego nie jest to popularne rozwiązanie w Polsce?
W Polsce domy pomocy społecznej wciąż nie są dobrze znane. Dom Pomocy Społecznej jest w opinii publicznej miejscem, do którego trafiają osoby chore, starsze i nie potrzebujące pomocy. Nigdy więcej błędów. To opcja dla tych, którym naprawdę zależy na profesjonalnej opiece nad starszymi i często bardzo chorymi rodzicami.
W dobie, w której żyjemy coraz dłużej, a medycyna daje nam coraz większe możliwości niwelowania skutków starości, domy seniora stają się miejscami, w których osoby potrzebujące profesjonalnej opieki medycznej są dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Rodziny tych osób po prostu nie są w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu opieki. Albo po prostu nie mają na to siły, bo sami nie są młodzi i mają jakieś choroby, które utrudniają życie nawet młodszym.
W domach starców wykwalifikowany personel medyczny zapewni całodobową opiekę nad osobami starszymi. Ich warunki mieszkaniowe są bardzo dobre. Mają także zapewniony wypoczynek, rehabilitację i wyżywienie. Członkowie rodziny mogą być pewni, że osoby starsze otrzymają odpowiednią opiekę, a w razie potrzeby udzielą im odpowiedniej pomocy. Dlatego domy starców nie powinny być traktowane jako miejsca wygnania osób starszych. Tutaj osoby starsze i chore mogą cieszyć się spokojem, profesjonalną opieką i towarzystwem rówieśników. Brak samotności to kolejny duży argument.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej placówki?
Wybór odpowiedniego domu opieki nie jest łatwy. Po pierwsze, w moim kraju jest bardzo mało takich specjalistycznych ośrodków. Poszukując odpowiednich miejsc dla starszych pacjentów, możemy wybrać domy pomocy społecznej opłacane z budżetu państwa lub prywatne domy opieki finansowane przez mieszkających tam pensjonariuszy i ich rodziny.
Nie tak łatwo jest umieścić osobę starszą w ośrodku finansowanym ze środków publicznych. Głównym powodem jest to, że jest wielu kandydatów i mało miejsc. Przestrzeń jest rzadko opróżniana. Ponadto warunki życia osób starszych nie są tam tak dobre jak w państwowych domach opieki. Państwowe domy pomocy społecznej od lat są instytucjami o niewystarczających zasobach finansowych, przestarzałej infrastrukturze i małej kadrze.
Prywatna opieka nad osobami starszymi to bardzo prężna branża. Co prawda prywatne domy opieki to nowoczesne ośrodki z dobrą infrastrukturą i zaawansowanym wyposażeniem, ale miejsce w prywatnym domu opieki to rzeczywiście spory wydatek, na który stać w naszym kraju niewiele osób powyżej sześćdziesiątego roku życia.
Dlaczego mimo wysokich kosztów utrzymania warto zainteresować się prywatnymi mieszkaniami dla seniorów?
Domy opieki zapewniają szeroki zakres usług dla osób starszych. Korzystanie z dobrodziejstw prywatnych domów opieki nie oznacza, że osoby starsze są w rękach cudzoziemców. Prywatne ośrodki oferują swoim mieszkańcom różne rodzaje zakwaterowania. Może to być pobyt stały (24/7), pobyt dzienny lub pobyt czasowy – np. w ramach turnusu rehabilitacyjnego.
Taka oferta zapewnia szeroki wachlarz zajęć dla rodziców osób starszych. Pomaga zapewnić seniorom kompleksową, profesjonalną opiekę, ale co równie ważne, pozwala rodzinom na chwilę wytchnienia.
Nie ma co ukrywać, że opieka nad osobami starszymi i chorymi jest jednocześnie trudna, męcząca i stresująca. Kolejnym powodem wyboru ośrodka prywatnego jest to, że w tych domach seniorzy mogą cieszyć się specjalistycznym sprzętem, dobrą infrastrukturą i lepszą opieką medyczną i psychologiczną, a także większą uwagą i troską ze strony personelu, który na co dzień pracuje w danej placówce.