Remont domu

Jeśli chodzi o remont domu, istnieje tak wiele różnych opcji i czynników, które należy wziąć pod uwagę, że może być to dość przytłaczające. Ozdabianie niewielkich przestrzeni może być sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chcemy go jeszcze optycznie powiększyć.

Podstawowe wskazówki

Przy wyborze tapety dla niewielkich wnętrz, ważne jest, aby konkretnie zdefiniować swoje cele i zakres projektu. Przy wybieraniu koloru i wzoru, weźmy pod uwagę, jaki chcemy uzyskać nastrój i atmosferę i jaką koncepcję i wizualizację pragniemy stworzyć. Dzięki temu będziemy mieć konkretny cel do realizacji, który umożliwi nam lepsze zbadanie i zawężenie opcji. Powinniśmy właściwie zrozumieć i odnieść się do istniejących detali architektonicznych i wnętrza. W ten sposób zapewniamy spójność i funkcjonalność wizji przestrzennych. Możemy zastosować tapetę na wszystkich ścianach lub tylko na jednej akcentującej, w połączeniu z komplementarnymi wzorami i teksturami. Światło odgrywa niezwykle ważną rolę w definiowaniu przestrzeni i wyborze optymalnych tapet. Powinniśmy poznać, jakie jest naturalne i sztuczne światło w danym wnętrzu. Odgrywa ono ważną rolę, jeśli chodzi o widoczność koloru i tekstury. Może także znacznie poprawić wygląd tapety. Użycie tapety o połysku lub metalicznym połysku, powoduje odbicie światła i może stworzyć iluzję jaśniejszej, bardziej otwartej przestrzeni, szczególnie jeśli jest ciemna, bez okien. Jaśniejsze, kolorowe wzory, z chłodnymi kolorami tła, na przykład fioletowym, niebieskim lub zielonym, mogą stworzyć kosmiczną, otwartą iluzję. Jednak ciemne tapety mogą również pasować do małego pokoju i nadać mu imponujący, przytulny lub wyrafinowany wygląd. Wiele osób uważa, że tylko jasne kolory są odpowiednie w przypadku małych wnętrz, jednak przy odpowiednim połączeniu materiałów, mebli i oświetlenia, ciemne barwy również będą wyglądały świetnie.

Style i wzory

Wzory są kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze tapety. Należy wziąć pod uwagę skalę i proporcje istniejącej przestrzeni i iluzje, które chcemy stworzyć, gdy decydujemy się na tapety ścienne. Linie lub paski będą przyciągały wzrok na sufit lub ściany, tworząc iluzję wysokości lub głębokości, w zależności od orientacji. Teksturowane tapety tworzą inny poziom wymiaru, dodając poczucia głębi na małej przestrzeni. Zarówno małe, jak i duże wzory mogą być tutaj odpowiednim wyborem, jednak biorąc pod uwagę wielkość ściany, możemy wybrać wzór, który będzie najlepiej pasował. Małe wzory stworzą spokojną i subtelną atmosferę. Z kolei duże wzory stworzą odważniejszy, graficzny i imponujący efekt. Małe i duże, skalowane wzory można śmiało łączyć ze sobą. W ten sposób unikniemy bałaganu i zapewnimy równowagę i wyjątkową różnorodność w przestrzeni.

Spójność i płynność

Mniej znaczy więcej. Wybierzmy tapetę, która będzie współgrać z meblami i obecną kolorystyką. W ten sposób zapewnimy równowagę. Zwróćmy uwagę na kolory innych elementów wnętrza. Określmy, co jest najważniejsze w naszej przestrzeni. Wybierzmy jeden lub kilka elementów, które będą wzajemnie się uzupełniać, aby stworzyć centralny punkt. Nie komplikujmy.

Odpowiedni projekt

Odważne wzory tapet przyciągają wzrok i stanowią świetne rozwiązanie dla osób, które chcą przedstawić swoje ściany jako dzieła sztuki. Jednak takie projekty mogą być przestarzałe. Lepsze będą subtelne projekty i te, które naśladują organiczne przedmioty. Współgrają z meblami i obrazami. Zachowajmy ostrożność przy wybieraniu małych wzorów, ponieważ mogą wystąpić trudności przy ich zestawieniu. Tapeta teksturowana i wzorzysta może pomóc w ukryciu niedoskonałości powierzchni ściany. Najlepiej wygląda w sypialni. Płaski i gładki wzór tapety jest bardziej wyrafinowany i najlepiej sprawdza się w oficjalnym pomieszczeniu, takim jak przedpokój czy jadalnia. Poziome pasy poszerzają pomieszczenie i sprawiają, że sufit staje się krótszy. Z kolei pionowe pasy optycznie powiększają pomieszczenie i powodują, że sufit staje się wyższy. Tapeta z jasnym tłem wizualnie powiększa wnętrze, a ciemniejsza go zmniejsza. Większe wzory sprawiają, że wnętrze staje się mniejsze i warto je wybierać tylko do jednej ściany akcentującej.

Odpowiedni materiał

Tapeta winylowa jest najbardziej dostępną tapetą. Najłatwiej jest ją wyczyścić i umieścić. Dlatego jest świetna dla początkujących. Istnieją dwa rodzaje tapet winylowych, które świetnie sprawdzają się w domach. Tapeta powlekana winylem można przetrzeć namoczoną w wodzie gąbką. Ma papierowy spód i powierzchnię, po zainstalowaniu jest uszczelniana płynnym winylem. Natomiast solidna tapeta winylowa jest całkowicie wodoodporna i idealnie nadaje się do kuchni i łazienki. Trudniej jest ją usunąć niż inne tapety.

Istnieją też tapety flokowane i foliowane. Mogą wyglądać świetnie przy odpowiedniej aplikacji. Są jednak droższe od winylowych, dlatego lepiej korzystać z nich oszczędnie.

Zmierzmy swoją przestrzeń

Bardzo trudny może być wybór stylu. Ustalenie, ile tapety trzeba kupić, ułatwi podejmowanie decyzji. Jest to podstawowa zasada przy kupowaniu tapet.

About

View all posts by