Wiązary dachowe

Wiązary dachowe

Gotowe drewniane wiązary dachowe znacznie ułatwiają życie stolarzom i dekarzom podczas wznoszenia konstrukcji nośnych domu. System konstrukcyjny o wzmocnionej wytrzymałości na blachach ocynkowanych z metalowymi zębami jest przeznaczony do szybkiego i wysokiej jakości montażu dachów spadzistych. Produkcja wiązarów dachowych wraz z obliczeniem obciążeń śniegiem i wiatrem dla konkretnego obszaru budowy pozwala uzyskać bardzo niezawodny produkt.

Zasadność wykorzystania drewnianych wiązarów dachowych

Budowa dachu to jeden z najtrudniejszych etapów budowy domu, a wykonanie go szybko i sprawnie jest bardzo trudnym zadaniem. A kiedy mówimy o małym domu, lepiej kupić gotowy system wiązarów i poradzić sobie z tym trudnym problemem w ciągu kilku godzin. Prefabrykowane drewniane wiązary dachowe wykorzystywane są do budowy zarówno jednospadowych, jak i dwuspadowych systemów dachowych. Również za ich pomocą można zrealizować dowolne inne kompleksowe rozwiązania, aż do całych poddaszy.

Za pomocą wiązarów dachowych możliwe jest pokrycie dużych rozpiętości bez podparcia od dołu, uzyskując tym samym duże przestrzenie dla różnych potrzeb i dowolne układy. Wiązary dachowe wykonane są z suchego struganego drewna z komorowym suszeniem, w razie potrzeby można je potraktować środkiem antyseptycznym. Wszystkie nasze konstrukcje wykonane są z impregnowanego drewna, głównie z drzew iglastych.

W budownictwie pożądane jest zastosowanie drewnianych wiązarów dachowych z równoległymi pasami. Pozwalają na prawidłowe rozłożenie obciążenia podczas układania podłóg między piętrami budynku. Zlecenia realizowane są przez wykwalifikowanych rzemieślników. Projektują je doświadczeni architekci oraz inżynierowie. W obliczeniach wykorzystujemy sprzęt komputerowy i specjalistyczne oprogramowanie. I nie zapominaj: decydując się na zakup drewnianych wiązarów od producenta, nie przepłacisz pośrednikom.

Najczęstszy wybór – wiązary dachowe drewniane

W niedalekiej przeszłości produkcja wiązarów drewnianych odbywała się ręcznie bezpośrednio na placu budowy. Taki proces wymagał wiele wysiłku i czasu, a dokładność wykonania tych dość skomplikowanych konstrukcji nie zawsze spełniała wymagania. Obecnie nasza firma oferuje produkcję drewnianych konstrukcji prefabrykowanych o dowolnej złożoności. Produkcja odbywa się na sprzęcie prasowym z dokładnym zachowaniem wymiarów wskazanych na rysunkach i niezawodnym mocowaniem wszystkich komponentów i części. Gotowe wiązary dachowe dostarczane są na plac budowy, gdzie są montowane za pomocą dźwigu.

Wiązary dachowe drewniane czy wiązary dachowe metalowe a może żelbetonowe?

Wiązar dachowy może być wykonana z drewna, stali b żelbetonu. Tradycyjna konstrukcja jest zwykle budowana z suszonego drewna iglastego. Stalowe wiązary są często wykorzystywane do remontowanych domów. Dopóki drewna jest pod dostatkiem i w przystępnej cenie, nic mu nie zagrozi w obszarze produkcji wiązarów dachowych. Czterostronne struganie sprawia, że powierzchnie elementów są gładkie, co zwiększa odporność ogniową. Drewno klejone warstwowo służy do budowy elementów konstrukcyjnych o nietypowym kształcie (łukowe, trapezowe). Najczęściej używanym materiałem do produkcji jest świerk zwyczajny lub świerk skandynawski. Tradycyjne drewno przewyższa m.in. trwałość,   łatwość w obsłudze. Ma niską wilgotność, dlatego jest odporne na ewentualne odkształcenia.

Wiązary dachowe stalowe

Czy istnieje inny materiał, który można wykorzystać do stworzenia konstrukcji nośnej dachu? Tak, stal. Wiązary stalowe są stosowane głównie w budynkach, których ściany mają również konstrukcję szkieletu stalowego. Stalowa konstrukcja jest również często wykorzystywana przy remontach domów, zwłaszcza gdy chcemy zrobić dach skośny z dachu płaskiego.

Wiązary dachowe
Wiązary dachowe

Stalowe wiązary dachowe znajdują zastosowanie w budynkach o dużej powierzchni dachu w przypadku budowy obiektów przemysłowych. Stalowe elementy są szybko montowane za pomocą sprzętu spawalniczego i połączeń śrubowych i tworzą dość lekką i bardzo niezawodną konstrukcję, która może rozwiązać wszelkie problemy technologiczne.

Do montażu wiązarów dachowych stosuje się stal walcowaną (narożniki, ceowniki, teowniki i dwuteowniki, rury o przekroju prostokątnym lub kwadratowym i wiele innych), w zależności od zadania i obliczeń wykonanych przez projektantów. W przypadku korzystania z metalowych konstrukcji pokryciem dachowym jest zwykle blacha, ale stosuje się również inne materiały, na których wybór wpływa wiele czynników. Ważne! Wiązary dachowe są droższe niż wiązy drewniane, dlatego często są nieopłacalne.

Wiązary dachowe żelbetonowe

Wiązary dachowe żelbetonowe są bardzo specyficzne i znajdują zastosowanie w przypadku dużych obciążeń dachu lub konieczności bezpiecznego pokrycia dużych rozpiętości. Chociaż żelbetowe konstrukcje wiązarów dachowych są wysoce niezawodne i trwałe, ich zastosowanie jest ograniczone ze względu na dość dużą wagę i związane z tym trudności montażowe. Zazwyczaj taki materiał służy do tworzenia konstrukcji na jednopiętrowych budynkach o dużej powierzchni w trudnych warunkach klimatycznych. Wiązary żelbetowe wykonywane są wyłącznie w zakładach produkcyjnych, ponieważ na jakość wykonania stawiane są bardzo surowe wymagania. Następnie specjalnymi pojazdami są wysyłane na miejsce montażu i montowane za pomocą sprzętu dźwigowego.

About

View all posts by