Implanty zębowe – poznaj ich zalety oraz wady

Założenie implantów stomatologicznych jest niekiedy jedyną szansą na zrealizowanie marzeń o pięknym uśmiechu, niestety są one dosyć drogie. Jeżeli nadal nie podjęłaś ostatecznej decyzji, wahasz się i masz wątpliwości, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu. Dzisiaj opowiemy o zaletach i wadach implantów zębowych. Sprawdź i wybierz opcję najbardziej korzystniejszą dla siebie!

Dla kogo implanty?

Zanim przejdziemy do omówienia zalet i wad implantów stomatologicznych https://doboszimplanty.pl, skupimy się na tym, kto może i powinien skorzystać z tego typu oferty większości gabinetów dentystycznych. Jak powszechnie wiadomo implanty są pewnego rodzaju stałą protezą, która zastąpić ma nam jeden lub kilka zębów utraconych w wyniku np. ekstrakcji zęba bądź wypadku. Właściwie dobrane implanty są praktycznie nie do odróżnienia, dlatego też co druga osoba, która stoi przed wyborem protezy stałej czy protezy ruchomej wybiera opcję pierwszą. Dlaczego? O tym już za chwilę.

Zalety implantów zębowych

Implanty zębowe – trwałe ale czy bezpieczne
Implanty zębowe – poznaj ich zalety oraz wady

Zabieg wszczepiania implantów stomatologicznych jest jedną z najpopularniejszych metod uzupełniania braków uzębienia. Zaczniemy od plusów wynikających z założenia tzw. protezy stałej. Oprócz względów czysto estetycznych, implanty zębowe w dużym stopniu wpływają również na nasze zdrowie a w zasadzie to na zdrowie kości szczękowych. Przeprowadzono wiele badań naukowych, których wynik jest jednoznaczny – implanty stomatologiczne skutecznie przeciwdziałają resorpcji kości.

Co to oznacza w praktyce? Stałe zęby są mocno zakorzenione w kości szczękowej, w sytuacji kiedy zaczyna ich brakować kość staje się słabsza i po prostu zaczyna zanikać, w wyniku właśnie procesów resorpcji. Bardzo często efektem tego jest rozsuwanie (rozchodzenie) się pozostałych zębów co powodować może nieodwracalne zmiany w ukształtowaniu się prawidłowego zgryzu. W dużej mierze dotyczy to pacjentów, którzy utracili dwa lub więcej zębów. Implant zębowy imituje naturalne uzębienie, wszczepiany jest w kość dzięki czemu o żadnej resorpcji kości czy zmianach zgryzu nie może być mowy.
Co więcej decydując się na implant stomatologiczny chronisz sąsiadujące zdrowe zęby przed ich szlifowaniem. Kolejną zaletą implantów zębowych jest ich funkcjonalność oraz trwałość. Protezy stałe są wykonane zazwyczaj z wysokiej jakości materiałów. Raz założone wystarczyć powinny nam już do końca życia, oczywiście dużo tutaj zależy od nas samych i tego w jaki sposób będziemy o nie dbać. Jeśli chodzi o funkcjonalność to proteza stała jak sama nazwa wskazuje mocowana jest na stałe, pacjenci nie muszą jej co wieczór wyjmować, czyścić i podklejać specjalnym klejem następnego ranka.

Wady implantów zębowych

Pomimo wielu zalet, implanty stomatologiczne nie są aż tak idealne jakby się mogło wydawać. Mają one także swoje wady, które należy wziąć pod uwagę rozważając ich zamocowanie. Jedną, uznawaną za największą wadę implantów jest nic innego jak wysoka cena wykonania zabiegu, koszt wszczepienia pojedynczego implantu waha się w granicach 3500 – 4000 zł. Jak widać wydatek jest niemały, głównie z tego powodu większość pacjentów rezygnuje z protezy stałej na rzecz dużo tańszej protezy ruchomej bądź tzw. mostu.

Następną wadą jest możliwość wystąpienia powikłań po wykonanym zabiegu wszczepienia implantów. Wielu z pacjentów obawia się tego jaki wpływ na zdrowie całego organizmu mogą mieć implanty zębowe, jak się okazuje ich obawy są całkowicie uzasadnione. Choć implanty tworzone są z wysokiej jakości materiałów, bezpiecznych i odpowiednich dla naszego organizmu tzw. produktów kompatybilnych, to w niektórych przypadkach są one odrzucane przez organizm ludzki. Jedną z przyczyn są alergie, nadwrażliwość oraz nieumiejętność prawidłowego obchodzenia się z implantami zębowymi.
Tak samo jak dbamy o nasze naturalne zęby, tak samo należy dbać o implanty oraz dziąsła, zwłaszcza zaraz po wykonaniu zabiegu. Po wszczepieniu implantu należy bezwarunkowo przestrzegać zasad właściwej higieny jamy ustnej oraz zaleceń lekarza stomatologa. Obszar wokół miejsca gdzie został wszczepiony implant jest dużo bardziej wrażliwszy przez co też narażony na różnego rodzaju infekcje bakteryjne, które przyczynić się mogą do odrzutu implantu przez nasz organizm. Jak zatem dbać o sztuczne uzębienie? Szczotkuj zęby po każdym posiłku – przez co najmniej trzy minuty, dodatkowo zaopatrz się w specjalistyczny płyn do płukania jamy ustnej oraz nitkę dentystyczną ale najważniejsze to by pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym – jak to się mówi “przezorny zawsze ubezpieczony”.

Teraz kiedy już poznałaś jakie zalety i wady posiadają implanty stomatologiczne https://www.pgrudnik.edu.pl/implanty-zebowe-trwale-ale-czy-bezpieczne/, z pewnością łatwiej będzie Ci podjąć ostateczną decyzję. Pamiętaj jednak, by dokładnie przedyskutować ją ze swoim dentystą, bowiem w niektórych przypadkach założenie implantu wcale może nie być takie proste. Lekarz stomatolog odpowie na Twoje pytania oraz objawy wiążące się z wykonaniem zabiegu – nie bój się pytać, bądź świadomym pacjentem!

About

View all posts by