Licencje, certyfikaty i rejestracje dla prywatnych detektywów

usługi detektywistyczne

Większość pracodawców wymaga od prywatnych detektywów z Wrocławia posiadania licencji. Ponieważ prawo często się zmienia, osoby poszukujące pracy w usługach detektywistycznych za granicą, powinny zweryfikować prawo licencyjne związane z prywatnymi detektywami z państwem, w którym chcą pracować. Kandydaci mogą również uzyskać certyfikat detektywa, chociaż nie jest to wymagane do wykonywania usług detektywistycznych. Mimo to zdobycie certyfikatu może pomóc wykazać się kompetencjami i pomóc kandydatom w rozwoju kariery zawodowej.

usługi detektywistyczne
Tajniki pracy detektywa

Ważne cechy prywatnych detektywów

  • Zdolności do porozumiewania się. Prywatni detektywi muszą uważnie słuchać i zadawać odpowiednie pytania podczas rozmowy z osobą zainteresowaną.
  • Umiejętność podejmowania decyzji. Prywatni detektywi świadczący usługi detektywistyczne, muszą być w stanie racjonalnie myśleć i podejmować szybkie decyzje w oparciu o ograniczone informacje, które mają w danym momencie.
  • Ciekawość. Prywatni detektywi muszą chcieć zadawać pytania i szukać prawdy. Muszą pytać, sprawdzać wiele opcji, rozmawiać z wieloma ludźmi. Tym większą cierpliwością muszą się wykazywać prywatni detektywi, im mniej informacji udaje się im zebrać.
  • Cierpliwość. Prywatni detektywi są często zmuszeni spędzać długi czas np. w samochodzie, przeprowadzając nadzór lub w oczekiwaniu na jakieś zdarzenie. Dochodzenia mogą zająć dużo czasu i mogą nie zapewnić szybkiego rozwiązania czy klarownych informacji.
  • Zaradność. Prywatni detektywi muszą pracować wytrwale przy pomocy wszelkich potencjalnych wskazówek, bez względu na to, jak bardzo są ograniczone, aby ustalić kolejny krok w kierunku osiągnięcia celu. Czasami muszą przewidzieć, co zrobi osoba, którą śledzą.

Policyjny detektyw

W niektórych wydziałach policji, pozycja detektywa jest osiągana poprzez zdanie egzaminu pisemnego po tym, jak dana osoba spełni wymagania, aby zostać policjantem. W wielu innych systemach policyjnych, detektywi są absolwentami szkół wyższych, którzy przyłączają się bezpośrednio do oddziału policyjnego, bez wcześniejszej służby jako policjant. Niektórzy twierdzą, że detektywi wykonują zupełnie inną pracę i dlatego wymagają zupełnie innych szkoleń, kwalifikacji, cech i zdolności niż umundurowani funkcjonariusze. Z kolei jeżeli dany detektyw, nie pracuje wcześniej jako policjant, to wykonując tylko usługi detektywistyczne, mogą nie znać wszystkich procedur, których należy przestrzegać. Poza tym współpraca z kolegami, którzy musieli pracować jako policjanci, może niezbyt dobrze się układać.

Organizacja

Oddział detektywistyczny w większości dużych komend policyjnych, jest podzielony na kilka oddziałów lub departamentów, z których każdy specjalizuje się w pracy nad innymi sprawami. Usługi detektywistyczne pomagają zebrać dowody na określonego rodzaju przestępstwa lub innych wykroczeń, które mogą obejmować: zabójstwo, kradzież, włamanie, kradzież auta, zorganizowane przestępstwa, osoby zaginione, przestępczość nieletnich, oszustwo, narkotyki, występki, wywiad kryminalny, napad z bronią w ręku, napaść na tle seksualnym, przestępczość komputerową, przemoc w rodzinie czy podpalenie.

Trochę historii

Przed XIX w. istniało niewiele miejskich departamentów policji, chociaż pierwsze powstały w Paryżu w 1667 r. W związku z przeniesieniem działań policji z wyznaczonych osób, które pomagały wolontariuszom, do specjalistów, pomysł usług detektywistycznych nie pojawił się natychmiast. Pierwsza prywatna agencja detektywistyczna została założona przez Eugène François Vidocq w Paryżu na początku 1800 roku, który był także szefem agencji policyjnej, a także sam był przestępcą. Działania detektywistyczne policji były pionierskie w Anglii przez Bow Street Runners, a następnie Metropolitan Police Service w Greater London. Pierwsza policyjna jednostka detektywistyczna w Stanach Zjednoczonych powstała w 1846 r. W Bostonie.

Techniki pracy detektywa

Praca uliczna

Detektywi, realizując usługi detektywistyczne,  dysponują szeroką gamą technik dostępnych w prowadzeniu dochodzeń. Jednak większość spraw rozwiązuje przesłuchanie podejrzanych i przesłuchanie świadków, co jednak wymaga czasu. Oprócz przesłuchań detektywi mogą polegać na sieci informatorów, których zdobywali przez lata. Informatorzy często mają kontakt z osobami, do których detektyw nie byłby w stanie dotrzeć.

Dochodzenie karne

Śledztwo w sprawie działalności przestępczej prowadzi policja. Działalność przestępcza może dotyczyć łamania przepisów prawa drogowego, takich jak nadmierna prędkość, jazda pod wpływem alkoholu, a także takich spraw, jak kradzież, dystrybucja narkotyków, napaść, oszustwo itp. Gdy policja zakończy dochodzenie, decyzja o tym, czy oskarżyć kogoś o przestępstwo często podejmowane są przez prokuratora, który rozważył dowody przedstawione przez policję.

W dochodzeniach kryminalnych, gdy detektyw ma podejrzenia, następnym krokiem jest przedstawienie dowodów, które staną przed sądem. Najlepszym sposobem jest uzyskanie odpowiedzi od podejrzanego. Zazwyczaj odbywa się to poprzez budowanie relacji, a czasem przez szukanie informacji w zamian za potencjalne korzyści. W zbieraniu informacji dla usług detektywistycznych, detektywi mogą wykorzystywać wiele technik i łączyć je ze sobą w razie potrzeby.

About

View all posts by