Pełna księgowość – kiedy wymagana?

Pełna księgowość - kiedy wymagana?

Pełna księgowość – kiedy wymagana? Prowadzenie firmy nie należy do łatwych zadań. Wbrew temu, co sądzi wiele osób, wcale nie jest to takie proste. Jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy jest dbanie o prowadzenie księgowości. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nie wiadomo, w jaki sposób się tym zająć. Czy wiesz, kiedy należy prowadzić pełną księgowość?

Polskie prawo a obowiązek prowadzenia pełnej księgowości

Na samym wstępie warto wyjaśnić kilka podstawowych kwestii. Po pierwsze, przedsiębiorca ma możliwość zlecenia prowadzenia księgowości osobom się w tym specjalizującym. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala ułatwić bardzo wiele kwestii. Osoby, które ukończyły specjalistyczne studia, będą w stanie zająć się wszystkimi formalnościami. Po drugie, należy dokładnie zapoznać się z przepisami kraju, w którym założono dane przedsiębiorstwo. W tym konkretnym przypadku jest to oczywiście Polska. Oznacza to, że należy zapoznać się z polskimi przepisami. Pamiętaj, że nieznajomość prawa nie zwalnia Cię z obowiązku jego przestrzegania. Jeżeli nie będziesz prowadzić pełnej księgowości w sytuacji, gdy jest to wymagane, możesz dostać karę. Zazwyczaj nakłada się dość duże kary finansowe, które mogą wręcz zrujnować finanse firmy.

Zobacz również:

Czym właściwie jest pełna księgowość

Konieczne jest wspomnienie o różnorodnych rodzajach księgowości. Profesjonaliści doskonale znają się na każdym z nich. Jeżeli jednak chcesz zająć się formalnościami samodzielnie, musisz najpierw zapoznać się z definicjami. Czym zatem jest pełna księgowość? Co właściwie oznacza to sformułowanie? Wbrew temu, co sądzi wiele osób, terminologia związana z przedsiębiorczością bywa naprawdę trudna. Prowadzenie pełnej księgowości oznacza dokładne sporządzanie rachunku kosztów i zysków. Należy także prowadzić tak zwany ryczałt od przedmiotów ewidencjonowanych. Przedsiębiorca musi także zadbać o wykonywanie wielu sprawozdań. Nie zawsze jest to proste, dlatego prowadzenie pełne księgowości warto powierzyć osobom pracującym w biurze rachunkowym.

Pełna księgowość czy uproszczona księgowość?

W polskim prawie dopuszczone są dwa rodzaje prowadzenia księgowości. Po pierwsze, jest to tak zwana pełna księgowość. Po drugie, przedsiębiorcy mają do wyboru prowadzenie uproszczonej księgowości. Na który rodzaj najlepiej się zdecydować? Wbrew temu, co sądzi wiele osób, podjęcie decyzji nie należy do prostych czynności. To nie przedsiębiorca decyduje o tym, jaki rodzaj księgowości wybiera. Dlaczego? Kto zatem wybiera sposób wykonywania rozliczeń? Tak naprawdę wszystko zależy od kryteriów dochodowych, które są przejrzyście opisane w polskim prawie. Pamiętaj, że nieznajomość prawa wcale nie zwalnia Cię z jego przestrzegania. Jeżeli naruszysz obowiązujące przepisy, możesz zostać ukarany. Nie warto ryzykować – ucierpi na tym także Twoje przedsiębiorstwo.

Polecamy uwadze:

Co oznacza kryterium dochodowe i kiedy należy prowadzić pełną księgowość?

Pełna księgowość - kiedy wymagana?
Pełna księgowość – kiedy wymagana?

Konsultacja z biurem rachunkowym może okazać się konieczna, jeżeli masz naprawdę wysokie dochody. Czy wiesz, kiedy musisz liczyć się z koniecznością prowadzenia pełnej księgowości? W jakich sytuacjach uproszczona księgowość nie wystarcza? Istnieje kilka sytuacji, które wymuszają takie sposoby rozliczania się z urzędem skarbowym. Które przypadki do nich należą? Po pierwsze, musisz prowadzić pełną księgowość wtedy, gdy decydujesz się na założenie spółki. Po drugie, staniesz przed taką koniecznością wtedy, gdy Twoje przychody przekroczą dwa miliony euro w ciągu roku. Nie oznacza to oczywiście, że na Twoim koncie znajdą się dwa miliony zarobku. Dlaczego? Przychód nie jest tożsamy z zarobkiem. To dwa zupełnie odmienne terminy, które należy rozgraniczyć. Jeżeli chcesz mieć pewność, że rozumiesz je w sposób właściwy, poszukaj dodatkowych informacji u specjalistów. Możesz także sięgnąć po fachową literaturę przedmiotu.

Pełna księgowość – czy można jakoś jej uniknąć, jeżeli spełnia się kryteria, o których była mowa?

To oczywiste, że przedsiębiorcy chcą jak najbardziej ograniczyć koszty. Wbrew temu, co sądzi wiele osób, prowadzenie pełnej księgowości jest naprawdę kosztowne. Właściciele firmy zazwyczaj nie są w stanie rozliczać się samodzielnie i korzystają z usług biur rachunkowych. Czy zatem można w jakiś sposób uniknąć prowadzenia pełnej księgowości? Wbrew pozorom, to by było naprawdę karkołomne zadanie. Próby uniknięcia pewnych konieczności wymuszanych przez prawo mogą skończyć się sporymi karami finansowymi.

Czy można zostać ukaranym wtedy, gdy powinno się prowadzić pełną księgowość, a się tego nie robi?

Oczywiście! Należy pamiętać o tym, że przestrzeganie prawa jest konieczne. Jeżeli spełnia się jeden z kryteriów wymuszających prowadzenie pełnej księgowości, należy się dostosować. Oznacza to, że jeżeli Twoje przychody wynoszą powyżej dwóch milionów euro, musisz zastosować ten rodzaj rozliczeń podatkowych. Możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego biura podatkowego. Nie próbuj jednak znajdować tak zwanych luk prawnych. Lepiej przestrzegać prawa i rozliczać się z prowadzonej działalności w taki sposób, jaki jest przewidziany przez ustawodawcę.

About

View all posts by