Czy warto wybrać się na Sardynię?

Czy warto wybrać się na Sardynię?

Czy warto wybrać się na Sardynię? Będąc na Sardynii, możemy wybrać się do La Maddalena. Jeśli wybierzemy podróż promem z małego portu w Palau, w pół godziny możemy się tam dostać. To jedyne miasto na archipelagu w cieśninie Bonifacio, pomiędzy Sardynią a Korsyką.

Wyspy Maddalena

Oprócz relaksu na plaży (do tych najbardziej odległych dotrzeć można tylko łodzią), możemy też przejść przez groblę i most na sąsiednią wyspę Caprera. Znajduje się tam dom Giuseppe Garibaldiego, szanowanego za przywództwo w walce o włoską jedność i niepodległość. Jego dom jest narodowym zabytkiem. Przyciąga turystów z całych Włoch i nie tylko. Na drugim końcu wyspy znajduje się kilka plaż. Można do nich łatwo dotrzeć, spacerując po ścieżkach. Morze wokół wysp jest popularne wśród żeglarzy.

Castelsardo

To atrakcyjne i ruchliwe miasteczko rybackie. Wyróżnia się pastelowymi domami, rozciągającymi się na wzgórzu. W głębi miasta można zobaczyć ślady po średniowiecznej wiosce. Na samym szczycie wzgórza znajduje się XII-wieczny zamek z ciekawym muzeum. Można tutaj zobaczyć lokalny warsztat rzemieślniczy. Wąskie uliczki wokół zamku wiją się stromo po zboczu wzgórza. Będąc w Castelsardo, warto również zobaczyć kosze z zawiłymi wzorami, wyplatane przez mieszkanki miasta.

Widoki z góry rozciągają się w obu kierunkach wzdłuż wybrzeża, aż do Korsyki. Możemy też zobaczyć piękny kościół z małym placem. To właśnie tutaj znajduje się jeden z najpiękniejszych ołtarzy w Sardynii, pochodzi z XV wieku. Na uwagę zasługują też piękne rzeźby w chórze i krypta. Dzwonnica pełni teraz rolę latarni morskiej.

Grotta di Nettuno

Warto wybrać się w rejs z portu Banchina Dogana w Alghero na czubek Capo Caccia. To długi cypel. Powinniśmy zobaczyć piękną jaskinię, pełną stalagmitów i stalaktytów. Odbijają się w podziemnym jeziorze. Grotta di Nettuno została wyrzeźbiona przez morze. Klify mają 304 metry wysokości. Ujście jaskini znajduje się na wysokości poziomu morza, a dotarcie tam, wcale nie jest najłatwiejsze.

Możemy się tam wybrać, około 14 km od Alghero. Po drodze zobaczymy ciekawe nuraghi (stożkowate wieże nad kamiennymi ołtarzami). Kiedy już tam będziemy, koniecznie zejdźmy (i pamiętajmy, że później musimy wspiąć się z powrotem) po 656 stopniach Escala del Cabirol (schody kozła), wyrzeźbione w klifie.

Sassari

Jest to drugie, co do wielkości miasto Sardynii. Tętni życiem uniwersyteckim. To również centrum kulturalne. Szczyci się wspaniałymi budynkami w stylu gotyku, baroku i neoklasycyzmu. Możemy przejść się po Corso Vittorio Emanuele II, głównej ulicy w średniowieczu. Zobaczymy tutaj stare portyki i domy z hiszpańskiego panowania. Zostały wybudowane pięć wieków temu.

Powinniśmy także zobaczyć Museo Nazionale Sanna. Jest jednym z najważniejszych muzeów na Sardynii. Znajdują się tam zbiory archeologiczne, w tym figurki z brązu i biżuteria z nuraggi, a także rzymskie artefakty. Nie zapomnijmy o katedrze, z XVII-wiecznymi ornamentami, wykonanymi przez rzeźbiarzy z Mediolanu. Możemy też odwiedzić kilka innych kościołów, ale najbardziej charakterystycznym znajduje się około 12 km na południe od Sassari.

Czarno-biała pasiasta wieża wznosi się nad kościołem i zrujnowanym klasztorem Santissima Trinita di Saccargia. To najlepszy przykład architektury romańskiej. Jeśli będziemy mieć tyle szczęścia, że będzie otwarta, zobaczymy niezwykłe freski z XIII wieku.

Nuraghe Su Nuraxi

Znajduje się w samym centrum uroczej, zielonej okolicy w pobliżu Barumini. To jedyny na Sardynii zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest najczęściej odwiedzanym nuraghe na wyspie. Centralnym punktem jest wieża, pochodząca z XV w pne. Pierwotnie stała sama, ale później została włączona w ufortyfikowany kompleks. Wiele budynków osady zostało wniesionych w epoce żelaza.

Tiscali

Ukryta w górskiej jaskini w głębi Valle Lanaittu, tajemnicza nurkarska wioska Tiscali jest jedną z najważniejszych atrakcji na Sardynii. Pochodzi z VI w p.n.e. i zaludniona jest od czasów rzymskich. Została odkryta dopiero pod koniec XIX wieku. Wtedy była stosunkowo nienaruszona, ale od tego czasu stała się miejscem wykopalisk archeologicznych.

Pomimo fragmentarycznego stanu starych ruin, można podziwiać niesamowite widoki. Kamienne fundamenty znajdują się wśród dębów i drzew iglastych, przycupniętych w cieniu niesamowite nawisu wapiennego. Mieszkańcy pobliskiego Sa Sedda’e Sos Carros używali jej jako kryjówki przed Rzymianami, a niesamowita dostępność, że Sardyńczycy dzielnie bronili się aż do II w pne.

Spiaggia della Pelosa

Rozciąga się około 2,5 km na północ od Stintino. Spiaggia della Pelosa jest przepiękną, marzycielską plażą. Słonobiały pas piasku i płytkie, turkusowe morze przyciąga uwagę. Możemy też podziwiać dziwne, niemal księżycowe skały. Uzupełnieniem obrazu jest katalońsko-aragońska wieża na skalistej wyspie Isola Piana. Plaża jest najbardziej zatłoczona w lipcu i sierpniu, ale ogólnie jest popularna przez cały rok. Jest ulubionym miejscem zwolenników windsurfingu i kitesurferów. Docierają do tego miejsca, gdy wieje mistral. Można tutaj dotrzeć autobusem.

Wakacje na Sardynii
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+393314126886
www.wakacjenasardynii.pl

 

 

angielski francuski niemiecki hiszpański

About

View all posts by