Wynajem autolawety – co warto wiedzieć?

Wynajem-autolawet

Podczas jazdy samochodem może się pojawić się kłopot z pojazdem, który może mieć związek z awarią lub stłuczką. W takich okolicznościach będziemy zmuszeni skorzystać z pomocy tj. usług świadczonych przez profesjonalną pomoc drogową zajmującej się holowaniem samochodów. W związku z tym, że są to zdarzenia losowe pamiętajmy o tym, żeby zawsze mieć ze sobą naładowany telefon oraz ciepłe ubrania. Wyjeżdżając w długą trasę w zimie nie zapominajmy o odzieży adekwatnej do warunków pogodowych. W samochodzie jest ciepło i nie jest konieczny stosowny do warunków pogodowych ubiór, ale może się to zmienić w sytuacji kiedy auto się zepsuje albo będziemy uczestnikami kolizji w ruchu drogowym. Najczęściej przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem jest brak odpowiedniego ubrania po stłuczce lub wypadku. 

Awaria? Wynajmij autolawetę

W przypadku awarii oraz po stłuczce pojazdu decydujemy się na wynajem autolawety http://transport-autolaweta.pl/#oferta https://www.readyrent.pl razem z kierowcą. Koszt usługi będzie bardzo zróżnicowany w zależności od tego, w jakim mieście się znajdujemy, jaki samochód jest do odholowania oraz od czasu wydarzenia. Wybierajmy taką firmę, która świadczy usługi przez całą dobę, sprawdźmy opinie w Internecie, dopytajmy dokładnie jak długi będzie czas oczekiwania, jaki koszt, czy firma posiada swój warsztat albo warsztat zaprzyjaźniony, do którego można od razu zawieźć pojazd. Możliwe, że usterka nie jest bardzo trudna do naprawienia i można ją usunąć od ręki bez konieczności odholowania, dlatego warto zapytać, czy kierowca lawety nie jest także mechanikiem. 

Autolaweta – koszt oraz czas usługi wypożyczenia

Wynajem autolawety może być też związany z koniecznością przetransportowania samochodu, który ma być docelowo naprawiony w innym mieście. Może być wykorzystywany przez firmy, które skupują samochody do naprawy albo przez osobę prywatną, której opłaca się przewieźć swój pojazd do naprawy z innej części kraju, ponieważ koszt będzie i tak dużo niższy. Koszt wypożyczenia autolawety jest zróżnicowany i zależy od kilku czynników tj. od ładowności, wyposażenia oraz czasu wynajmu. Na cenę wpływa w znacznym stopniu także rejon kraju, w którym jest świadczona usługa. Większość firm, które wypożyczają autolawety oferują specjalne rabaty cenowe dla stałych klientów.

Laweta i autolaweta są różnymi pojazdami wbrew obiegowej opinii. Laweta jest rodzajem przyczepy, która służy do przewozu samochodów. Autolaweta jest wyposażona w specjalistyczną platformę i jest również przeznaczona do transportu aut, a jej dużą zaletą jest mniejsze spalanie niż lawety oraz może ją prowadzić każdy kierowca z prawem jazdy kategorii B bez konieczności posiadania dodatkowych uprawnień. Wynajem autolawety jest w tym momencie bardzo korzystny cenowo i mało kłopotliwy pod względem formalnym.

Okres wynajmu autolawety http://transport-autolaweta.pl/ jest zróżnicowany w zależności od okresu wynajmu. Ceny wahają się od 100 zł za usługę holowania do 150-350 zł na dobę. Można także wynająć autolawetę długoterminowo, na kilka tygodni albo kilka miesięcy. Długoterminowy wynajem jest opłacalny dla firm, które mają klientów i warunki do świadczenia usług holowania, a nie chcą inwestować dużej gotówki na nabycie pojazdu. Koszty wynajmu mogą zaliczyć do kosztów podatkowych, co wpływa na zmniejszenie podstawy opodatkowania i niższy podatek dochodowy. Ceny są także zróżnicowane w zależności od ładowności autolawety, wyższe ceny obowiązują dla pojazdów o większej ładowności.

Do elementów, które wpływają na koszt wynajmu należą także: dodatkowe wyposażenie, pasy mocujące, wciągarka, standard wnętrza pojazdu tj. czy zapewnia odpowiednie poziom bezpieczeństwa jazdy (nowoczesny system hamowania, poduszki powietrzne), klimatyzację, radio, ogrzewanie szyb, ergonomiczne fotele itp.  W większości wypożyczalni jesteśmy zobowiązani przy wynajmie autolawety zapłacić za kaucję. Przeciętnie jest to kwota 1000 zł, ale są takie firmy, które rezygnują z konieczności uiszczania kaucji. Pamiętajmy o tym, że dla większości stałych klientów są przewiedziane zniżki. W przypadku, gdy wynajmujący sam nie zaproponuje rabatu, próbujmy negocjować cenę.

Wynajem autolawety- co jeszcze warto wiedzieć

Do prowadzenia tego pojazdu wystarczy jedynie prawo jazdy kategorii B, do prowadzenia lawety jest już potrzebne prawo jazdy kategorii B+E.  Firmy, które wypożyczają autolawety najczęściej zastrzegają sobie prawo wypożyczenia pojazdu tylko kierowcom, którzy mają ukończone 21 lat oraz posiadają prawo jazdy co najmniej od 2 lat.

Przed przyjęciem pojazdu sprawdźmy dokładnie jak wygląda, trzeba każdą usterkę, zadrapanie na lakierze wpisać do protokołu przekazania pojazdu. W przypadku, w którym nie ujmiemy zapisów o usterkach czy rysach, możemy być zmuszeni przy oddaniu lawety do opłacenia uszkodzeń. Należy przyjrzeć się dobrze autolawecie zarówno z zewnątrz jak też wewnątrz, sprawdzić czy sprawna jest klimatyzacja, światła i czy nie brakuje czegoś w wyposażeniu. Sprawdźmy również bardzo uważnie, czy pojazd posiada aktualny przegląd techniczny mając na uwadze fakt, że wszelkie konsekwencje w przypadku kontroli na drodze ponosi kierowca, a nie firma wypożyczająca.

About

View all posts by