Jak wybrać lampę stojącą?

Lampa stojąca

W każdym mieszkaniu bardzo ważne jest to, jakie posiadamy oświetlenie. Od niego naprawdę zależy, czyli między innymi to, jak będzie się mieszkanie prezentować, a także to, jak będziemy się w nim czuć. Powinno być ono odpowiednio dobrane, aby mieć pewność, że dobrze spełnia swoją funkcję.

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie?

Lampa stojąca
Lampa stojąca

Przede wszystkim musimy zdecydować o tym, jakich lamp potrzebujemy. Na pewno będzie zawsze potrzebna jedna główna lampa wisząca bądź też żyrandol, lecz oprócz tego możemy potrzebować różnych lamp dodatkowych, jakich jak kinkiety, lampy stojące, gabinetowe, stolikowe i tak dalej. W każdym pomieszczeniu powinniśmy zadbać o to, by każde miejsce było dobrze oświetlone. Oczywiście należy jednocześnie pamiętać o tym, aby nie przesadzić z ilością źródeł światła, ponieważ to może się wtedy źle prezentować. Do każdego pomieszczenia powinno być dobrane oświetlenie tak, aby jak najlepiej wpisywało się w jego nastrój. Dobieramy więc przede wszystkim na początku pod względem wielkości, koloru i stylu. Czy to lampy stojące, czy żyrandole, zawsze prócz funkcji, jaką jest odpowiednie oświetlenia, również posiadają funkcje zdobienia pomieszczenia, dlatego muszą być idealnie wpasowane. Można wybierać takie lampy spośród wielu materiałów, wśród których przykładowo znajdują się drewno, mosiądz, metal, czy nawet kamień. Każdy z tych materiałów posiada jakieś swoje cechy charakterystyczne, które można odkryć w jego wyglądzie, a także w takich cechach, jak wytrzymałość, odporność na uszkodzenia, trwałość. W większości przypadków, a więc niezależnie od tego, czy to będą lampy stojące, czy kinkiety, czy biurowe, będziemy mogli znaleźć lampy w co najmniej kilku stylach, lecz oczywiście bardzo będzie łatwo znaleźć lampę z jakiegoś metalu, czy też drewna, niż z kamienia.

Wybierając lampy, należy pamiętać również o tym, by zapewniały odpowiednie natężenie światła. Spośród takich źródeł światła, jak lampy stojące, możemy przykładowo wybierać lampy, które kierują swoje światło w górę, czy też w dół, a także mogą posiadać trochę przytłumione światło, o konkretnym kolorze i tak dalej. Powinniśmy bardzo ostrożnie dobierać lampy o konkretnym kierunku światła, ponieważ jeśli jest ono kierowane w górę, to może nam optycznie podwyższyć sufit, czego w przypadku wysokich sufitów nikt raczej nie chce. Odpowiednia ilość dostarczanego światła jest ważna, ponieważ jest to przede wszystkim podstawowa rola lampy, jednak jednocześnie pamiętajmy, że jest to lampa stojąca dodatkowa, a więc nie będzie dawać takiej ilości światła, jak podstawowe źródło. Warto zainwestować jednak w taką lampę, która posiada możliwość regulacji natężenia światła, dzięki czemu można dostosować ilość światła do potrzeb. Odpowiedni kolor światła i jego ilość będzie mocno wpływać na klimat w pomieszczeniu, więc postarajmy się o to, aby dobrze było dopasowane do pomieszczenia. Jeśli chodzi o kolor, to w przypadku salonu, raczej nie powinno być zbyt dużych wątpliwości, ponieważ po prostu powinien być to, jak najbardziej naturalny kolor, jednak na przykład stosując lampy stojące w sypialniach, można pozwolić sobie na jakieś bardziej kolorowe, przytłumione oświetlenie, które nie będzie razić, lecz nieco rozjaśni pokój.

Ile źródeł światła w pomieszczeniu?

Jak to już zostało wspomniane, nigdy nie powinniśmy przesadzać z ilością źródeł światła, lecz w zależności od kilku czynników, może tych źródeł być parę. Na początku weź pod uwagę wielkość pomieszczenia. Już fakt, że główne oświetlenie nie jest w stanie rozświetlić całego pomieszczenia, oznacza, że potrzebne jest jakieś dodatkowe źródło, które będzie stale wspomagać lampę wiszącą, bądź też żyrandol i wtedy mogą to być właśnie lampy stojące, bądź też kinkiety. Pod uwagę weź również to, co robisz w danym pomieszczeniu. Jeśli masz salon, w którym jesz obiad i zarówno spędzasz czas, na przykład czytając książki, to przyda ci się zarówno główne oświetlenie, jak i oświetlenie dodatkowe przy miejscu, w których chcesz czytać książki. Dzięki temu będziesz mógł oszczędzić nieco prądu i decydować się tylko na to mniejsze, dodatkowe źródło światła, a nie na główne.

Jak można wywnioskować już z tych dwóch powyższych akapitów, źródeł światła powinno być co najmniej kilka, jeśli tylko dane pomieszczenie tego wymaga. Dodatkowe źródła światła mogą być bardzo przydatne, jeśli potrzebujemy je do wykonywania jakichś czynności, jednak jeśli jest to na przykład tylko korytarz, przez który wyłącznie przechodzimy i jest on naprawdę mały, to w zupełności wystarczające będzie jedno źródło światła.

Gdzie kupić dobrą lampę?

Niezależnie od tego, czy mają to być lampy stojące, sufitowe, stolikowe, i tak dalej, powinieneś szukać w sklepach, które zajmują się wyposażeniem wnętrz. Aby na darmo nie marnować swojego czasu, przede wszystkim możesz skorzystać z takiego źródła, jakim jest Internet, ponieważ znajdziesz tam naprawdę sporo sklepów oferujących różne rodzaje lamp, które mogą być dla ciebie choćby inspiracją. Pamiętaj jednak o tym, aby nie kierować się tylko tym, czy lampa jest ładna, lecz również tym, czy jest funkcjonalna.

About

View all posts by